Yeni Haftalık Rutininiz: “Hiçbir Burun Bilmez”

İstanbul Bienali otuz üç yıllık serüveninde türlü dalgalanmalar ve belirsizliklere karşı sanatı yanına alıp her zaman yeni yeşeren düşüncelerin, heyecanların, merakların izini takip etti. Dünyanın dört bir yanında hayatımızın sınırlarını yeniden belirlediğimiz bu dönem, çevremizle ve kendimizle kurduğumuz ilişkiyi gözden geçirmek için de bir alan sağlıyor.

Mika Rottenberg

1976’da Buenos Aires, Arjantin’de doğdu. New York, ABD’de yaşıyor ve çalışıyor.

HiçbirBurunBilmez, sadece hapşırarak yemeye hazır öğünler üretebilen bir kadının sıradan bir çalışma gününü gösteriyor bizlere. Bu yetenek –veya duruma göre özür– çok geçmeden standart bir üretim zincirinde sömürülüyor. Verimliliği artırmak için kasnaklar, kulplar ve iplerle çalışan bir vantilatör, etrafa çiçek kokuları yayıyor.

Kamera bu basit mekanizmayı takip ettikten sonra kadının ofisinden başka bir gerçekliğe atlıyor. Çin’in Zhuji ilindeki bir tatlı su incisi üretim tesisinde kadınlar incileri çıkarmak için midye kabuklarını yarıyor. Videonun kahramanı, bu talihsiz kabuklularla aynı seviyeye yerleştirilmiş. Her ikisi de pazarlanabilir bir madde elde etmek uğruna yerinden edilmiş ve hatta işkence görmüş.

Mika Rottenberg

HiçbirBurunBilmez, 2015

Tek kanallı video, sesli, renkli

21’58”

Sanatçı ve Hauser & Wirth’ün izinleriyle.

İlginizi Çekebilir

baymavislotbarportbetgrand pasha betbahsinebetgarantigrandpashabetmeritbetkareasbet

pod mod