Yaşar Kemal Anısına – Yaşar Kemal Filmleri

Türk edebiyatının kilometre taşı Yaşar Kemal, 28 Şubat 2015’te aramızdan ayrıldı. Tüm eserleri YKY’den yayımlanan büyük yazarımızı, ölümünün dördüncü yıldönümünde eserlerinden beyazperdeye uyarlanmış veya senaryosunu kendisinin yazdığı dört filmle anıyoruz. Dört gün boyunca günde iki seans olarak gerçekleşecek gösterimler ücretsiz ve herkesin katılımına açıktır.

Saat 14:30

Beyaz Mendil (1955)

Eser: Yaşar Kemal

Yönetmen ve Rejisör: O. Lütfi Akad

Müzik: Muzaffer Sarısözen

Prodüktör: Süreyya Duru

Oyuncular: Fikret Hakan, Ruth Elizabeth, Settar Körmükçü, Ahmet T. Tekçe, Feridun Karakaya, Hayri Esen, Nuri Genç, Osman Türkoğlu

Siyah-beyaz, 101 dakika

Köy ağasının kızı olan Zeliha, başka bir köyden Hasan’ı sevmektedir. İki köyün arasında arazi meselesinden dolayı bir husumet vardır ve köylüler birbirine düşmandır. Zeliha’nın babası kızını zorla kendi köyünün ileri gelenlerinden Ahmet’e vermek ister. Zeliha ve Hasan düğün gecesi birlikte kaçarlar. Buna çok kızan köylüler ve Zeliha’nın babası, iki âşığın yakalanmasını ve namusunun temizlenmesini ister.

Saat 16:30

Karacaoğlan’ın Kara Sevdası (1959)

Eser: Yaşar Kemal

Yönetmen: Atıf Yılmaz

Senaryo: Yılmaz Güney, Halit Refiğ, Atıf Yılmaz

Yapımcı: Hürrem Erman

Müzik: Sabahattin Kalender, Ruhi Su

Oyuncular: Nuri Altınok, Tijen Par, Muazzez Arçay, Hayri Esen, Sami Hazinses, Kadir Savun

Siyah-beyaz, 91 dakika

Ünlü halk şairi Karacaoğlan ile Bozdoğan obası beyinin kızı Elif birbirlerini gördükleri anda sevdalanırlar. Ancak Bey, kızını Avşar beyinin oğlu ile evlendirmek ister. Oba ise, Karaca ile Elif’in yanındadır.

25.02.2019 Saat: 14:30 – 16:30

Yapı Kredi Kültür Sanat – Loca

ÜCRETSİZ

Film Gösterimi

İlginizi Çekebilir