Pera Film, Belleğin İzini Sürüyor

Pera Film’in “Hatıranın Peşinde” programı, Avrupa sinemasından beş yapım ile sanatçı Aykan Safoğlu’nun seçili üretimlerini bir arada sunan özel bir seçkiden oluşuyor.

Programda, Martina Kudlacek’in çığır açmış bir sanatçının büyüleyici bir portresini çizdiği “Maya Deren’in Aynası”; Christoffer Boe’nin 2003 Cannes Film Festivali’nden Altın Kamera ödülüyle dönen “Yeniden Sev Beni”; Biene Pilavcı imzası taşıyan “Tek Başına Dans”; Trey Edward Shults’un kendi aile bireylerine rol verdiği ilk filmi “Krisha”; müzisyen M.I.A. ve yakın arkadaşları tarafından 22 yıl boyunca çekilmiş görüntülerden oluşan “Matangi / Maya / M.I.A.” perdeye yansıyor.

Program kapsamında ayrıca, göçmen bir sanatçı olan Aykan Safoğlu’nun 2013 – 2015 yılları arasında ürettiği seçilmiş işlerinden oluşan “Aidiyet” ve “Yoldaşlık” bölümü yer alıyor. Seçki kapsamında; “İsimsiz (Bir Berlin Portresi)”, “Kırık Beyaz Laleler”, “Çile Bülbülüm”, “İsimsiz (Gülşen ve Hüseyin)” gösterilirken, 10 Mayıs Cuma günü gerçekleşecek gösterimin ardından, akademisyen ve festival programcısı Bilge Taş moderatörlüğünde Aykan Safoğlu ile bir konuşma düzenleniyor.

İlginizi Çekebilir