İranlı Yönetmen Rakhshan Bani-Etemad’ın Filmi “Mavi Yaşmaklı” TRT 2’de

İranlı yönetmen Rakhshan Bani-Etemad’ın filmi “The Blue Veiled (Mavi Yaşmaklı)” 9 Ağustos Pazartesi 21.15’te TRT 2’de.

Altmışlı yaşlarda Rashul Rahmani, domates fabrikasının sahibidir. Dokuz yıldır dul olan Rahmani kendini işine adamış, domates fabrikasının işçilerini memnun etmeyi amaçlamaktadır.

Bir tatil günü fabrikanın ustabaşısı tüm işçilere et ikram eder ve patronu Rahmani’nin önerisiyle evli kadınlara diğer işçilere göre daha fazla et dağıtır. Evlenmemiş fakat üç kişiye bakmakla yükümlü olan Ashgar, bu adaletsizliği protesto eder ve hediyeyi geri çevirir. Rahmani, durumu öğrendiğinde Ashgar’a bizzat hediye sunarak sorunu çözmeye karar verir. Böylelikle Rahmani, Ashgar’ın içinde bulunduğu yoksulluğa bizzat şahit olur. Rahmani, bu durumunu hafifletmek için Ashgar’ın kız kardeşi Nobar Kordai’nin kendisi için çalışmasını teklif eder.

Zaman içerisinde Rahmani, Nobar Kordai’ye aşık olur ve söylentiler hızla yayılır. Tüm ailesi bu yoksul kıza duyulan aşka karşı çıkarken, yaşlı adamın son bir karar vermesi gerekecektir.

Yönetmen: Rakhshan Bani-Etemad

Oyuncular: Fatemeh Motamed-Arya, Gülab Adine, İzzetullah İntizami, Afsar Asadi, Jamshid Esmailkhani

Yapım Yılı, Ülke: 1995, İran

Rakhshan Bani-Etemad, 1954 yılında Tahran’da dünyaya geldi. İtimad, küçük yaşta oyunculuk ve sinemayla ilgilenmeye başladı. Tahran Üniversitesi’nde tiyatro bölümünü okudu. Üniversiteden mezun olduktan sonra (İslam Cumhuriyeti Radyo ve Televizyonu) IRIB bünyesinde belgesel yapımlarında yönetmen olarak çalışmaya başladı. İran’ın toplumsal ve ekonomik sorunlarını odağına alan belgeseller çekti.

Erişim Dışı (1987), Döviz (1989), Nergis (1992), Mavi Yaşmaklı (1994), Ordibeheşt Hanımı (1997), Şehrin Derisinin Altında (2001), Gilane (2004), Masallar (2014) gibi birçok filme imza attı. Nergis filmi ile 1992 yılında Uluslararası Fecr Film Festivali’nde en iyi yönetmen olarak Kristal Simurg ödülünü kazandı.

Çeviri: Fırat Ergiz © inceeleyen.com

İlginizi Çekebilir