İranlı Yönetmen Majid Majidi’nin Filmi “The Father (Baba)” TRT 2’de

İranlı yönetmen Majid Majidi’nin filmi “The Father (Baba)” 10 Mayıs Pazartesi, 21.00’de TRT 2’de.

Mehrollah’ın babası bir yolculuk sırasında motosikletten düşerek hayatını kaybeder. Geride kalan ailesine destek olmak amacıyla şehirde işe başlar. Ailesini belli bir süre sonra ziyaret etmek için eve döndüğünde, arkadaşı olan Latif’ten annesinin bir polisle evlendiğini ve daha büyük bir eve taşındığını öğrenir.

Olay karşısında derinden öfkelenen Mehrollah, üvey babasını kabullenemez. Eski evinde yaşamayı tercih ederek yeni eve girmeyi reddeder. En yakın arkadaşı Latif, Mehrollah ve ailesi için arabulucu görevi görür. Kızgınlığı devam eden genç, annesinin yeni evine zarar vererek tatmin olmaya çalışır.

Mehrollah bir gün hastalanır ve Latif aracılığı ile üvey babasının evine götürülür. İyileştikten sonra üvey babasının silahını çalar ve borçlu olan eski işvereninden maaşını ödemeye zorlamak için şehre geri döner. Üvey baba artık Mehrollah’a bir ders verme zamanının geldiğine karar verir ve onu tutuklamak için yola düşer.

Çölde motosikleti bozulan üvey baba ile genç, aç ve susuzlukla sınav verir. Yürümekten başka seçenekleri bulunmayan ikili yürek dağlayıcı yolculuklarına devam ettikçe birbirlerine saygı duymayı öğrenirler.

Yönetmen: Majid Majidi

Oyuncular: Hassan Sadeghi, Mohammad Kasebi, Hossein Abedini, Parivash Nazarieh

Yapım Yılı, Ülke: 1996, İran

Çeviri: Fırat Ergiz © inceeleyen.com

İlginizi Çekebilir