100 Yıl Beuys: “Beuys ve Fluxus – Fırat Arapoğlu”

Joseph Beuys, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra sanatı derinden etkilemiştir. Onun devrim niteliğindeki yaratıcılık ve katılımcılık nosyonlarıyla, hümanist bir toplum yaratmak için başvurduğu mistisizm ve politika kombinasyonu kendisinden sonra gelen nesiller için ilham kaynağı olmuştur. Akbank Sanat, sanatçının 100. yaşını Prof. Dr. Marcus Graf’ın moderasyonuyla farklı alanlardan gelen uzmanlarla söyleşiler düzenleyerek kutluyor. Akbank Sanat’ın Youtube kanalında gösterilecek olan şöyleşiler, Beuys’un, sosyo-kültür ile sosyo-politika, spiritüalizm ile bilim ve sanat üretimi ile sanat paylaşımı arasında geçişler gösteren külliyatını anlatarak daha geniş kitlelere tanıtmayı amaçlıyor.

Fırat Arapoğlu sanat tarihçisi, eleştirmen ve bağımsız küratör olarak İstanbul’da yaşamaktadır. Altınbaş Üniversitesi’nde Dr. Öğr. Üyesi olarak çalışmaktadır. “Sosyal Süreçleriyle Fluxus ve Ötesi” başlıklı yüksek lisans tezini 2009 yılında, “Disiplinlerarasılık, Coğrafi Kavramlar ve Sanatsal Bir Edim Olarak Yürümek” başlıklı doktora tezini 2018 yılında bitirmiştir.

Türkiye ve yurtdışında birçok serginin küratörlüğünü yapmıştır. 2019-2020 projeleri arasında: “Future Unforgettable”, Krassimir Terziev solo sergisi (2019, Versus Art Projects, İstanbul), İzler (2019, Mod, Moda), “İçimizdeki Şeytan” (2019, Artist İstanbul Sanat Fuarı), ve “Değişen Perspektif” (2020, Simbart, Taksim) sayılabilir. 3. Çanakkale Bienali’nin ve 3. ve 4. Uluslararası Mardin Bienalleri’nin eş-küratörlüğünü yapmıştır.

Türkiye’de ve yurtdışında katkıda bulunduğu sanat dergileri arasında Genç Sanat, Art-İst Modern & Actual, ICE, ARTAM, Art Unlimited, Critical Culture, RH+, İstanbul Art News, Sanat Dünyamız ve Flash Art sayılabilir. Birgün, Cumhuriyet ve SOL gazetelerinde yazıları yayınlanmıştır. Ulusal ve uluslararası alanda sanat ve sanat eğitimi üzerine akademik makaleler yazmış ve sempozyumlara katılmıştır. Aynı zamanda İstanbul Modern Sanat Müzesi, Moda Sahnesi, Narmanlı Sanat, F: Akademi, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde atölyeler düzenlemiş ve konuşmalar yapmıştır. Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği AICA’nın 2020-2023 genel başkan yardımcılığını yapmaktadır.

SEMİNER

Moderasyon: Prof. Dr. Marcus Graf

Konuşmacı: Dr. Öğr. Üyesi Fırat Arapoğlu

İlginizi Çekebilir