UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne Türkiye’den 5 Kültür Varlığı Eklendi

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, UNESCO’ya sunulan ve dünya mirası olmanın ilk adımı olan geçici listeye, 16 Nisan’da Türkiye’den 5 yeni kültür varlığı daha eklendi. Böylece 2019 yılında listede 78 olan Türkiye’nin kültür varlığı sayısı, 83 oldu. Listeye eklenen kültür varlıkları Ankara’nın Beypazarı Tarihi Kenti, İzmir Tarihi Liman Kenti, Osmaniye’deki Karatepe-Aslantaş Arkeolojik Alanı (fotoğrafta), Kayseri’deki Koramaz Vadisi ile Diyarbakır’daki Zerzevan Kalesi ve Mithraeum oldu.

Beypazarı Tarihi Kenti

Pek çok eski uygarlığa ev sahipliği yapan Beypazarı, topraklarında biriken tarih farklı kültürlerin izlerini taşıyor. . Beypazarı’nın Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde deyinmeden geçemediği tarihi önemi, bu farklılıklarla besleniyor. Eski bir yerleşim yeri olan Beypazarı topraklarında, sırasıyla Hitit, Frig, Galat, Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu ve Osmanlıların egemen olduğu biliniyor.

Kemeraltı Çarşısı

1650-1670 yıllarından itibaren deniz kıyısının doldurulması ve yeni yerleşim alanları ile ticarethanelerin açılması ile oluşturuldu. Çarşının günümüze ulaşmış en önemli yapılarından biri biri 1744 yılında Hacı Beşir Ağa tarafından yaptırılan Kızlarağası Hanı’dır. Ayrıca pek çok tarihî sinagog yer almaktadır.

Karatepe-Aslantaş Arkeolojik Alanı

Karatepe-Aslantaş; M.Ö. 8. yüzyılda, yani Geç Hitit Çağında, kendisini Adana Ovası hükümdarı olarak tanıtan Asatiwata tarafından, kuzeydeki vahşi kavimlere karşı bir sınır kalesi olarak kuruldu, Asativadaya diye adlandırıldı. Kalenin batısında, bir kervan yolu, doğusunda Ceyhan Irmağı (Pyramos), bugün ise Aslantaş baraj gölü yer alıyor.

Koramaz Vadisi

Kent merkezine yaklaşık 12 kilometre uzaklıkta, 250 metreden bin 550 metreye kadar değişen rakımdaki vadi, Kültepe Kaniş/Karum Höyüğü, zürafa fosil yatağı, kağnı yolları ve kuş cenneti Engir Gölü gibi birçok değere ev sahipliği yapıyor. Bu eşsiz vadinin UNESCO’ya adaylığı için arkeologlar, mağara araştırmacıları, sanat tarihçileri ve birçok ilgili çalışma yapmıştı. Büyükşehir ile Melikgazi Belediyesinin desteğiyle Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) koordinesinde yapılan çalışmalar belgelenerek, 15 Nisan 2019’da Kültür ve Turizm Bakanlığına teslim edilmişti.

Zerzevan Kalesi

Toplam 60 dönümde yer alan, 12-15 metre yüksekliğinde ve 1200 metre uzunluğunda sur kalıntısı, 21 metre yüksekliğinde gözetleme ve savunma kulesi, kilise, yönetim binası, konutlar, tahıl ve silah depoları, yer altı ibadethanesi, sığınaklar, kaya mezarları, su kanalları ile 54 su sarnıcı bulunan kale, tarihe ışık tutuyor. Askeri yerleşimde dünyada bulunan son Mithras tapınağının ortaya çıkarıldığı tarihi kaleye ziyaretçi ilgisi her geçen gün artıyor. Dünyada ortaya çıkarılmış son Mithras Tapınağı’na sahip olan ve Roma’nın doğu sınırındaki ilk tapınak olma özelliğini taşıyan Kale, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ndeki yerini aldı.

İlginizi Çekebilir

süperbetin giriş