Susamayanlar İçin; 10 Protest RAP

Türkçe RAP, dijitalleşen dünya ile beraber giderek popülerleşerek ülkemizde ana akım durumunda olan pop müziğin yerini almaya başladı. Artık Türkiye’nin her coğrafi bölgesinden, hemen her yaş grubundan insanlar en azından bir MC veya bir RAP parçası adı biliyor ancak bu bilinirlik buzdağının yalnızca görünen yüzü ve bu yüz Türkçe RAP’i esrar, kadın ve eğlenceden ibaret bir müzik türü gibi lanse ediyor.  06.09.2019 tarihi itibariyle “Olay” ve “Susamam” parçalarıyla insanlar Türkiye RAP müziğin gerçek yüzü ile tanıştı. Zira RAP’in ortaya çıkışı ve hatta Türkçeleşmesi toplumsal sorunlara dikkat çeken protest parçalar ile gerçekleşmişti. Bu listemizde toplumsal ve siyasi sorunları dile getiren Türkçe Sözlü RAP yazarlarına (MC’lere) ve parçalarına yer vereceğiz ancak Ceza, Fuat Ergin gibi genel halk kitlelerince tanınan ve usta kabul edilen isimlerden ziyade keşfedilmesi gereken isimlere yer vereceğiz.

Hani Nerdeler?

“Ben çok gördüm boğazına haram lokma koyanları

Hırsızlığı (sakın) alışkanlık yapanları

Çocuk yaşta kızı pazarlayanları

Ve sonra ben Müslümanın diyen adamları”

Lewo’nun 2002 yıllı “Hani Nerdeler?” albümünde yer alan parça 2017 yılında çeşitli sanatçıların (Kamufle, Joker, DaPoet, Server Uraz, Tankurt Manas, Kayra) eşliği ile yeniden yayınlanmıştı. Parça toplumsal etik ve ahlak anlayışına ciddi eleştirilerde bulunuyor.

Ezilmiş Çocuklar

“56 barda öfkem alevlendi, bu şarkıyı yazdırdığın için bana teşekkürler başbakanım.”

İsmini Freestyle atışmaları ile duyuran Hidra’nın 2014 çıkışlı “Holigan” albümünde yer alan şarkıda Türkiye’nin sosyal ve siyasi problemleri biraz agresif bir üslup ile dile getiriliyor. Hidra’nın “Çare Var, Kudurtan Şehir, Karanlıktan Kaçanlar” parçaları Türkçe RAP’in önemli protest parçalarından.

Züğürdün Çenesi

-Deccal p*çin biriymiş

-Aaa!!! Cicim niçinmiş?

-Meali macirin biçim biçim sicim gibiymiş

Recepten iyiymiş… Benimkisi bana yeter.

Türkçe RAP’in oldschool MC’lerinden Şehinşah’ın 2012 çıkışlı parçasında daha ziyade hükümet ve hükümetin yürüttüğü politikalar ele alınmış. Sanatçının hemen her eserinde benzeri göndermeler bulmak mümkün. “Sayın Türk, İstila” gibi parçaları da dinlenmeye değer diğer protest parçaları.

Artık İnanma

“Bahar çiçeklerini soldurdu burda, korkma!

Yerim Ortadoğu kurtulmaz burnu b*ktan.”

Batarya ekibinden Lider ve Hasip Aksu’nun seslendirdiği parça 2012 yılında yayına verildi. Parça ikilinin tanınmasında büyük rol oynamıştı. İlerleyen dönemlerde Hasip Aksu RAP camiasından uzaklaşırken Lider çalışmalarını Batarya bünyesinde sürdürmeye devam ediyor.

Adaletini Ver Bana

“Sigortan yoksa gebermeni ister devlet baban”

Joker, Lider, Hasip Aksu ve Allame’nin ortak parçası olarak 2012 yılında yayınlandı. Eser ağırlıkla Türkiye’nin sosyal ve ekonomik meseleleri üzerinde duruyor. Eskişehir menşeili Batarya ekibi döneminde protest eser verme konusunda önemli bir durak kabul ediliyordu. Bir diğer durak ise PMC grubuydu.

Kördüğüm

“Bir Bush gider bir Bush gelir,

O Bush gider Barak gelir,

Hepsi ayrı maşa

Hepsi aynı başa tarak gelir.”

Ceza düetiyle DaPoet’in Poetika albünde yer alan parça dönemin siyasi politikaları ve insanlık suçları üzerinde duruyor. DaPoet şu sıralar daha ziyade Farazi, Kayra, Sorgu ve Savai’den meydana gelen 90BPM grubu ile çalışmalarını sürdürüyor.

Feleğin Çemberine 40 Kurşun

“Sivas’taydım katledildim, Halep’teydim terk edildim

Maraş, Dersim üstünde dumandım sebebi ırk ve din”

Türkçe protest RAP denildiğinde akıllara ilk gelen isimlerden birisi Saian. Sözcük hazinesi ve şarkılarına yansıttığı genel kültür birikimi ile RAP dinleyicileri için daima ayrı bir konumda. Şu sıralar K”st ile kurdukları Otonom Piyade grubunda müzikal hayatını sürdürüyor.

Adrenalin

“Beni doyurmuyor ne para ne sistemin masalı

Milletin meclisi dediğin yer torpilin pazarı!”

2011 çıkışlı parçada Hayki’ye Grogi ve Kamufle’nin eşlik ettiğini görüyoruz. Parça eğitim sistemindeki problemden müzik endüstrisine, siyasi ve toplumsal pek çok soruna dikkat çekmesi ile bulunduğu dönemde ciddi bir ses getirmişti. Hayki’nin “Madalyon, Manifesto, Politik A Politik, Hiç Sevmedim Seni” gibi parçaları da kulak verilmesi gereken parçalardan.

Depresyon Oteli

“Vur, kaç, evcilik, tekmele, şut çek

Oyunlar olacak zamanla gerçek”

Norm Ender RAP dinleyicileri için tanıdık bir isim olsa da ana akım medya tarafından yeni tanınan bir isim olması sebebiyle bu listeye almak istedik. Parça siyasi meselelerden ziyade toplumsal ve küresel insanın sorunlarını dile getiriyor.

Biri Bizi Gözetliyor

“Şşşt! Konuşanlar müebbet yiyor, bu yüzden çoğunda yürek yetmiyor

Bu yaptığıma dinleyici “Rap-Mep” psikologlarsa “Toplumsal nefret” diyor.”

Kariyerine Pit10 mahlası ile başlayan Server Uraz, geçtiğimiz yıllarda çeşitli sebeplerle isim değiştirmek mecburiyetinde kalmış ve çalışmalarını kurucusu olduğu Epidemik Müzik’e kaydırmıştı. Parçada ise pek çok siyasi ve toplumsal göndermeler mevcut.

İlginizi Çekebilir