On Yıldır Müzik Onda, Heyecan Onda, Keşif Onda! Salon 10 Yaşında

Güncel müziğin farklı coğrafyalardaki yansımalarını İstanbul’da görmek, yerli sahnenin en iyileriyle hasret gidermek ve yeni keşiflere yelken açmak isteyen müzikseverleri iyi müzikle buluşturan Salon, bu yıl tam 10 yaşında. Bu 10 senede Marcus Miller, Mammal Hands, Gogo Penguin, Yussef Dayes, Makaya McCraven, Comet is Coming, Kamaal Williams gibi caz müziğin efsaneleriyle Altın Gün, King Gizzard & The Lizard, Wizard, Khruangbin, Agar Agar, Rhye, Unknown Mortal Orchestra, Future Islands, Midlake, Notwist gibi güncel müziğinin önemli isimleri Salon’un konuğu oldu. Türkiye müzik dünyasından ise Büyük Ev Ablukada, Gaye Su Akyol, Jakuzi, Nekropsi, Baba Zula, Islandman, Arif Sağ, Erkan Oğur da hayranlarıyla Salon’da buluşan sanatçılar arasındaydı.

>> 10 yıl boyunca Salon’dan kimler geçti? Spotify listesi için tıklayın.

Karşınızda, 2010’dan bu yana Salon’da olup bitenlerin özeti.

2010

The Bad Plus

İstanbul Kültür Sanat Vakfı, Nejat Eczacıbaşı Binası’na taşınmasının ardından uzun süreli bir hayalini gerçekleştirdi ve yıl boyu güncel müzik keşifleri sunan performans mekânı Salon’u, 16 Ocak’taki The Bad Plus konseriyle açtı. Kısa süre içinde Salon, programa tiyatro oyunları ve edebiyat söyleşilerinin de eklenmesiyle bir kültür vahasına dönüştü.

2011

Ane Brun

Salon’un Nordik coğrafyanın müziğine kayıtsız kalamadığı artık bir sır değil. Yalnızca Salon’un değil İstanbul’un kuzey rüzgârlarına tutulduğu yıl, Ane Brun ve Olafur Arnalds’ın ilk defa Salon’da boy gösterdiği 2011’di. O gün bugündür her ikisi de düzenli aralıklarla Salon’a uğrayarak coşkun kalabalıkları sakinleştirmekle yükümlü.

2012

St. Vincent

21 Şubat’taki Salon konseriyle St. Vincent, bir dünya starı mertebesine erişmeden önce gönüllerimizin yıldızı oldu. 2012 aynı zamanda 80’lerin folk divası Suzanne Vega’nın Salon’da devleştiği, Olafur Arnalds’ın bu sefer yanına Nils Frahm ve AWVFTS’yi aldığı efsane Erased Tapes gecesinin yaşandığı yıl olarak tarihe geçti.

2013

Swans

İlklerin yılı. İstanbul çıkartmalarını 2013’te Salon’da yapanlar arasında kimler yok ki? İngiliz piyano üçlüsü GoGo Penguin; şiirsel, kaotik, merhametsiz punk rock’ıyla Swans; bugün altın albümlerinden biri olarak anılan groundUP’ı yayımlayıp ayağının tozuyla İstanbul’a gelen Snarky Puppy ve Danimarka’nın folk-caz harikası Agnes Obel.

2014

Future Islands

Bugün onların adalarında yaşıyoruz desek yanlış olmaz. Future Islands, İstanbul’a ilk defa Salon sahnesinden 2014’te seslendi. 2008’de ilk albümlerini yayımlayan ekip, bu yılın başında 4AD plak şirketiyle el sıkışıp Singles’ı yayımlamış, David Letterman’daki Youtube rekortmeni performanslarıyla pop müziğin yeni eşiği olacaklarının sinyalini vermişti.

2015

Arif Sağ

Salon, kendi coğrafyasındaki müzik dağarcığına ve enstrüman kabiliyetine hayranlığını da programında sıkça yer verdiği halk ozanlarıyla hissettirdi. Arif Sağ konseri hâlâ kulaklarda. Aynı zamanda Salon’un beyaz perdeyi kuşandığı bu yıl Benedict Cumberbatch’li Hamlet, Londra National Theatre’dan Salon’a özel olarak ulaşan canlı kaydıyla tam 27 kez kapalı gişe oynadı.

2016

Local Natives

Local Natives diye iç çektiğinizi duyar gibiyiz. Üçüncü albümleri Sunlit Youth’u yayımlar yayımlamaz ilk İstanbul konseri için Salon’a gelen grubu bu yıl, pek çok ilk izledi. Kemençeye iade-i itibarıyla dünya çapında tanınan Mark Eliyahu ve herkesin şaşkınlıkla fark ettiği belli belirsiz Sezen Aksu cover’ıyla 2016’nın en çok dinlenenleri arasına giren Khruangbin, ilk İstanbul konserlerini Salon’da verdi.

2017

Kiasmos

Salon’un müjdesiyle yer yerinden oynadı! Artık yalnızca evinde değil, İstanbul’un daha geniş sahnelerinde tek günlük festivaller yapacağını açıklayan Salon, ilk gezisine de bu yıl çıktı. Gezgin Salon konserlerinin ilki, Beykoz Kundura’da Kiasmos ve Pantha Du Prince’i ağırladı. İyi müzik keşfine bu kez aynı anda binlerce kişi çıktı.

2018

King Gizzard & The Lizard Wizard

İlk albümünü 19 yaşındayken yayımlayan harika çocuk King Krule’la tanışmanın vakti artık gelmişti, aracısı elbette Salon oldu. Baş döndürücü bir ilgiyle karşılaşan ilk konserinin biletleri 24 saat içinde tükenen King Gizzard & The Lizard Wizard, iki gece daha İstanbul’da konser vermesi, üstüne 5 Ağustos’taki Gezgin Salon için geri gelmesi sözüyle gönüllere su serpti. Gezgin Salon’un bu ikinci edisyonunda gruba Wolf Alice ve Amyl & The Sniffers eşlik etti.

2019

Agar Agar

Salon’daki Jacco Gardner konseri için İstanbul’a geldiğinde Türkiye’nin saykedelik mirasına hayran kalan basçı Jasper Verhulst’ün Hollanda’ya döner dönmez ilk iş olarak kurduğu Altın Gün, Grammy adaylığına giden yolda Salon’da tam beş konser verdi. Gezgin Salon’un daha geniş bir seyirci kitlesine ulaştığı 2019’da, pek çok başka grubun yanında haziranda Agar Agar ve Polynation’ı, kasımda ise Mac DeMarco ve Büyük Ev Ablukada’yı ağırladı. 16 Ocak 2020’de Salon onuncu yaşını kutladı.

İlginizi Çekebilir

baymavislotbarportbetgrand pasha betbahsinebetgarantigrandpashabetmeritbetkareasbetportbet giriş

pod mod