Nur Koçak’ın Mutluluk Resimlerimiz Sergisine Eşlik Eden Gösterim Programı

Nur Koçak’ın Mutluluk Resimlerimiz sergisinin son haftasına eşlik eden gösterim programı 21-28 Aralık’ta SALT Beyoğlu’nda.

“Evet, ben Kızılay Bahçesi’ne, Pekpak’ın dondurmalarına, daha sonraları da Piknik’in sosisli sandviçlerine ve Büyük Sinema’nın görkemli balkonunda seyrettiğim Amerikan müzikallerine bayılıyorum!” der Nur Koçak, 1993’te Beyoğlu’nda açılan sergisi için kaleme aldığı yazıda. Beyaz perdenin büyüsüne kapılmış genç Nur’un Hollywood yıldızlarından mektupla imzalı fotoğraf istediği dönemde, Cahide Sonku hem oyuncu hem de yönetmen olarak şöhretinin zirvesindedir.

İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun olduktan sonra Millî Eğitim Bakanlığı’nın açtığı Avrupa Konkuru’nu kazanan Koçak, 1973’te Paris’te fotogerçekçi resme yönelir. Sonraki iki yılda art arda başladığı iki resim serisinde tüketim nesnelerinden kimliksizleştirilen kadın bedenine uzanır: Fetiş Nesneler’de (1974-1988) popüler tırnak cilası, ruj ve parfümleri; Nesne Kadınlar’da (1975-1979) moda fotoğraflarının “yüzü olmayan kadınlar”ını büyük boyutlarda tuvale aktarır. Sanatçının yüzüne yer verdiği tek “arzu nesnesi” kadın, Türkiye sinemasının ilk yıldız oyuncusu Sonku olur.

Koçak’ın Mutluluk Resimlerimiz sergisine eşlik eden son program 6 Film 6 Kadın, feminist film kuramcısı Laura Mulvey’in 1975 tarihli “Visual Pleasure and Narrative Cinema” [Görsel Haz ve Anlatı Sineması] başlıklı makalesinden yola çıkarak kadının “gösteri”, erkeğin “bakışın taşıyıcısı” olarak konumlandığı klasik yapımları bir araya getiriyor. 20. yüzyıl Hollywood sinemasından beş tanınmış filmle Orhan Kemal’in aynı adlı romanından uyarlama El Kızı’ndan (1966) oluşan altyazılı gösterim programı herkesin katılımına açık ve ücretsiz.

PROGRAM

21 Aralık Cumartesi, 16.00

Clarence G. Badger ve Josef von Sternberg, It [O], 1927

Sessiz film (72 dakika)

Döneminde skandal sayılan aşk romanlarıyla tanınan yazar Elinor Glyn’in bir novellasından uyarlanan filmde, patronuyla evlenmeyi aklına koyan genç tezgâhtar Betty Lou’yu Clara Bow canlandırıyor.

24 Aralık Salı, 19.00

Charles Vidor, Gilda, 1946

İngilizce; Türkçe altyazılı (110 dakika)

Rita Hayworth’ın hayat verdiği, sinema tarihinin en tanınmış femme fatale karakterlerinden biri olan Gilda, kumarhane sahibi yeni eşi ve onun koruması olan eski sevgilisi arasında aşk, güç ve intikam dolu bir oyuna girişir.

25 Aralık Çarşamba, 19.00

Elia Kazan, A Streetcar Named Desire [İhtiras Tramvayı], 1951

İngilizce; Türkçe altyazılı (122 dakika)

Eşini kaybeden Blanche DuBois, alkol bağımlılığı ve yasak ilişkilerinden ötürü ayıplanınca kendisine hiç benzemeyen kız kardeşi ve eniştesinin yanına sığınır. Ruh hâli iniş çıkışlı kadını Vivien Leigh’nin canlandırdığı film, Tennessee Williams’ın Pulitzer ödüllü, aynı adlı oyununa dayanıyor.

26 Aralık Perşembe, 19.00

Stanley Donen ve Gene Kelly, Singin’ in the Rain [Yağmur Altında], 1952

İngilizce; Türkçe altyazılı (103 dakika)

1927, Hollywood. Oyuncu Don Lockwood, rol arkadaşı Lina Lamont’un tiz sesine katlanamaz. Beyaz perdenin “romantik çifti” sesli sinema dünyasında parlamaya hazırlanırken Debbie Reynolds’ın canlandırdığı korist Kathy Selden ile Don’un tanışması bütün planları altüst eder.

27 Aralık Cuma, 19.00

Billy Wilder, Some Like It Hot [Bazıları Sıcak Sever], 1959

İngilizce; Türkçe altyazılı (121 dakika)

Polisten kaçmak için kılık değiştirip kadınlardan oluşan bir müzik topluluğuna katılan iki cazcı, Marilyn Monroe’nun canlandırdığı solist Sugar Kane’e gönlünü kaptırır. Genç kadının aklındaysa zengin bir milyoner bulup evlenmek vardır.

28 Aralık Cumartesi, 15.00

Nejat Saydam, El Kızı, 1966

Türkçe; İngilizce altyazılı (80 dakika)

Sevdiği adamdan hamile kalınca teyzesi tarafından kapı dışarı edilen Nazan, evlilik hayatını kayınvalidesinin aşağılamalarıyla geçirir. Orhan Kemal’in aynı adlı romanından uyarlanan filmde genç kadını Türkan Şoray, kayınvalideyi Cahide Sonku canlandırıyor.

Gösterim Programı: 6 Film 6 Kadın

21-28 Aralık

SALT Beyoğlu, Açık Sinema

İlginizi Çekebilir