Banksy’nin Kimliği Hakkında Yeni İddia

Kim olduğu bir türlü çözülemeyen ‘Anarşist ruhlu’ grafiti sanatçısı Banksy’nin kimliği hakkında yeni bir iddia ortaya atıldı. Massive Attack üyesi Robert Del Naja’nın Banksy olduğu iddia edildi.

 

90’lı yılların başından itibaren eserleriyle ilgi odağı olan ‘Anarşist ruhlu’ grafiti sanatçısı Banksy’nin kim olduğuyla ilgili oldukça ilginç bir bilgi elde edildi.

 

Ünlü sanatçı Goldie, Scroobius Pip’in haftalık Distraction Pieces isimli podcast’tine konuk oldu.

Goldie’nin “Bana bir baloncuk harf verin, onu t-shirt’e basıp üstüne de Banksy yazayım. Oldu da bitti. O t-shirt kesin satar. Yanlış anlaşılmasın tabii. Robert’a saygım sonsuz. O sanat dünyasını ters düz eden harika bir sanatçı…” cümlesi herkeste şok etkisi yarattı.

Bu sözlerle Massive Attack üyesi Robert Del Naja’nın Banksy olduğunu ima eden Goldie, aynı zamanda Del Naja’nın çok yakın arkadaşı.

Massive Attack kariyerinde de kullandığı 3D kimliğiyle gençlik yıllarında underground bir grafiti sanatçısı olan Del Naja, aynı zamanda Banksy’nin memleketi olduğu iddia edilen Bristol’daki ilk gerçek graffitiye imza atan kişi.

Ayrıca Robert Del Naja, yıllar önce Banksy’le yakın arkadaş olduğunu söylemişti.

Araştırmacı gazeteci Craig Williams da geçtiğimiz aylarda Banksy’nin Robert Del Naja olduğunu söylemişti.

Çünkü, Del Naja imzalı Heligoland kapağındaki artwork, Banksy’nin stiline çok yakın bulunmuştu.

Ayrıca, Williams, yaptığı araştırmalar sonucunda Banksy murallarının Massive Attack’in turne düzenlediği yerlere yakın lokasyonlarda olduğunu belirlemişti.

İlginizi Çekebilir