Banksy Filistin’de Otel Açtı

İsrail’in Batı Şeria sınırına ördüğü duvarın karşısına otel açan Banksy: Bu otel dünyanın en kötü manzarasına sahip. Kimliğini gizli tutan dünyaca ünlü İngiliz Sokak Sanatçısı Banksy, İsrail’in Batı Şeria sınırına ördüğü duvarın karşısına otel açtı. Dünyanın en kötü manzarasına sahip olduğunu söylediği otelin adı “Duvarlarla çevrili” anlamına gelen “The Walled Off Hotel”.

Düzene karşı takındığı protest tavrıyla tanınan dünyaca ünlü İngiliz Sokak Sanatçısı Banksy, Beytüllahim’de İsrail’in Batı Şeria sınırına ördüğü duvarın karşısına, Filistin’e biri süit olmak üzere 10 odalı, The Walled Off Hotel (Duvarlarla Çevrili) adını taşıyan bir otel açtı.

Odaların dekorasyonunu Banksy’nin sanat eserleri oluşturuyor. Bir İsrail askeri ile bir Filistinli protestocunun yastık savaşı yaparken resmedildiği eser ise ön plana çıkıyor. Gün içinde yalnızca 25 dakika boyunca gün ışığı alan otelin karşısındaki duvarda da yine Banksy’nin savaş karşıtı eserleri yer alıyor.

14 ay süren inşaat sürecinde çalışanların dahi oteli Banksy’nin açtığını, açılıştan birkaç dakika önce öğrendikleri bilinirken, Banksy’nin açılışa katılıp katılmadığı ise bilinmiyor.

Britanya’nın Ortadoğu tarihinde oynadığı rolün bir kabullenişi olarak “Sömürgeci dönemlerden bir İngiliz Beyefendileri kulübü”nü andıran bir müze, bir galeri ve bir de piyano bara sahip olan otelde konaklamanın ücreti ise gecelik 30 dolar.  Müze, galeri ve piyano bar ayrıca gün içinde belli saatlerde konaklamayan ziyaretçilere de açık olacak.

20 Mart’ta hizmete açılacak olan otele dünyanın her yerinden insanların hatta yasadışı olmasına rağmen İsraillilerin de gelmesi ve Filistinlilerin neler yaşadığını görmeleri umuluyor.

“Herkesi buraya gelmeye davet ediyorum, İsrailli sivilleri gelip bizi ziyaret etmeye davet ediyorum” ifadelerini kullanan Otel Müdürü Wisam Salsaa şöyle devam etti: Bizim hakkımızda daha çok şey bilmelerini istiyoruz çünkü bizi tanıdıkları zaman basmakalıp yargıları yıkılacak ve bir şeyler değişecek.

Otelde ayrıca Filistinli yerel ressamların da sergilerinin açılması planlanıyor.

İlginizi Çekebilir