Kolera Günlerinde Aşk, Gabriel García Márquez

Kolera Günlerinde Aşk, terk edilmiş bir sevgilinin, yeniyetmelik yıllarından başlayıp yaşlılığın alacakaranlığına dek süren yarım yüzyıllık aşkının öyküsü. Büyülü gerçekçilik akımının büyük ustası Gabriel García Márquez, bu romanı tam bir destana dönüştürüyor: aşkın, deli-akıllı, yabanıl-evcil, tensel-romantik tüm biçimlerinin pastoral bir şiirin büyüsüne büründüğü bir destan. XIX. yüzyılın XX. yüzyıla dönüştüğü bir zaman dilimini kapsayan bu bitmeyen aşkın gerisinde, çağdaşlaşma çabası içindeki bir toplumun sorunlarını, özellikle taşra kentsoyluluğunun saçmalıklarını ince bir alayla gözler önüne seriyor. Roman boyunca aşk acılarının lirik esintileri arasında, García Márquez’in insancıl mizahı sürekli olarak duyuruyor kendini. Bu nitelikleriyle Kolera Günlerinde Aşk, bu büyük yazarın eserleri içinde, başyapıtı sayılan Yüzyıllık Yalnızlık’ın hemen yanında yerini alıyor.

Gabriel José de la Conciliación García Márquez 1927 yılında Aracataca, Kolombiya’da dünyaya gelmiştir. Tüm Latin Amerika coğrafyasında “Gabo” takma adıyla bilinir. Yazar; roman, hikaye, oyun ve senaryo yazarlığı yapmıştır.

Kolombiya Ulusal Üniversitesi’nde başladığı hukuk ve gazetecilik öğrenimini yazarlık kariyerine odaklanmak için yarım bırakmıştır. 1940 yılından itibaren uzun yıllar gazetecilik yapmıştır.

Marquez 1952 yılında ilk romanı olan Yaprak Fırtınası’nı yazmıştır. Yazarın, 1961 yılında yayımlanan “Albaya Mektup Yok” adlı romanını, 1962’de “Hanım Ana’nın Cenaze Töreni” romanını takip etmiştir. Marquez, başyapıtı “Yüzyıllık Yalnızlık” adlı kitabını, 1967 yılında Meksika’da yazmıştır. Yazarın “çocukluk yıllarını edebi bir dille geride bırakmak” amacıyla yazdığı kitap, dünya çapında büyük ilgi ile karşılanmıştır ve klasikleşmiş bir eser olmuştur. Kolombiyalı yazar, Yüzyıllık Yalnızlık kitabının bir bölümünden etkilenerek yazmış olduğu diğer öykülerini 1972’de “İyi Kalpli Erendira” isimli kitapta derlemiştir.

Marquez 1972 yılında Neustadt Uluslararası Edebiyat Ödülünü ve 1982 Nobel Edebiyat Ödülünü kazanmıştır. Edebiyat dünyasında “Büyülü Gerçeklik” akımının öncü yazarları arasında yer almaktadır.

Yazarın 1982 yazdığı ve Yüzyıllık Yalnızlık’tan sonra ülkemizde en çok sevilen eserlerinden biri olan Kırmızı Pazartesi’de ülkemizde töre cinayeti olarak adlandırılan cinayetlere benzer bir öykü anlatmaktadır.

Marquez’in 1985 tarihli romanı “Kolera Günlerinde Aşk”, acı çekmeyi yücelten temasıyla dikkat çekmektedir.

Marquez, edebiyat dünyasındaki başarısını sinema alanında da göstermiştir. Birçok filmin senaryosunu yazan başarılı yazar aynı zamanda oyunculuğuyla da takdir kazanmıştır.

Yazar 14 Nisan 2014 yılında 87 yaşında Meksika’da bulunan evinde vefat etmiştir. Ölümünden sonra Kolombiya Cumhurbaşkanı Juan Manuel Santos, Marquez için “Bugüne kadar yaşamış en büyük Kolombiyalı” sözlerini dile getirmiştir.

Kolera Günlerinde Aşk, Gabriel García Márquez, Çev.: Şadan Karadeniz, Can Yayınları, İstanbul 1989, 448 s.

İlginizi Çekebilir