Filler Özler, Kuşlar Korunaksız Kalır

Bir şehre adadığı şiire şöyle başlamış:

“seni özlüyorum, bana camekânlarınla yaslan”

Yuja Dab herkesin biraz, kimsenin hiç bilmediği bir insan. Her ne kadar kendine “meczup” dese de, bizim kadar acıyor dünyaya. Tanrı’nın yolunda, kendi küçük evreninde çırpınıyor. Hatta fanusundaki balıklara özendiğini de anlatır durur.

Fil İntiharları kitabı, uzun yıllar şiire adadığı tohumların meyvesidir. Toplamda 122 sayfalık kitap “Filler Asla Unutmaz”, “Kanser Çiçeği”, “Filler Özler, Kuşlar Korunaksız Kalır”,

“Bir Şehre Yenilmek” ve “Kırıntılar” adlı beş bölümden oluşuyor. Kaos Çocuk Parkı kitap serisinden, Peron Kitap etiketiyle bizlerle buluşan kitabın her bölümü aslında farklı bir dünyaya açılıyor. Bu onun evreni ve onun evrenine inince her şey başkalaşıyor. Kelimelere açtığı yeni yollarla, size yeni kapılar ve yeni ufuklar açabiliyor. Yuja Dab, Edip Cansever’in  “Şiirle düşünmek! Sadece buna inanırım” sözünün vasfını yerine getiriyor bu kitabında. Mesela,  “Bir Parça Düğüm Gibi Kanadı Musluklar” adlı şiirinde, bu vasfın yerli yerinde durduğunu göreceksiniz.

“Bu kitap, insanları eğlendirmek için köle olarak kullanıldığı sirkten baskılara dayanamayıp kaçan ve kaçarken sokakta polislerce seksen dokuz el ateş edilerek öldürülen Havaili Tyke’ye ithaf edilmiştir.

Bu kitap, 13 Eylül 1916’da idam edilen fil Mary’e ithaf edilmiştir.

Bu kitap, Thomas Edison tarafından, Nikola Tesla’nın alternatif akımının antipropagandasını yapmak için 6600 volt elektrik verilerek idam edilen, tek suçu kendini insanlardan korumak olan fil Topsy’e ithaf edilmiştir.

Bu kitap, sadece insanlara zevk ve haz veren teknolojik gelişmelerin olduğu modern çağda, ölüme terk edilen kanser hastalarına ithaf edilmiştir.

Bu kitap, sadece düşünebilmeyi özleyenlere ithaf edilmiştir.

Bu kitap;

çiçeğe

yolda kalanlara

sesi duyulmayanlara

ve

Yusuf Hayaloğlu’nun sonsuz varlığına ithaf edilmiştir…”

İlginizi Çekebilir

baymavislotbarportbetgrand pasha bet