Ayna ya da Dip, Yuja Dab

Ayinden sonra, ellerimin kirini yüzüne sürmeğe başladığım dünyada bir oyuncu eksik. Ne yöne gideceğime karar verdiğim saat çoktan göçmenleri uğurlamış ve o tiksinç, kurtlu aynaya tekrar bakmaya yönelmişim. Yönelmişim, diyorum, çünkü bu durumdan bihaberim Bay Larva! Seni ipe götüren o hisse ulaştığımda o merdivenleri tekrar inmeye başlayacağım. Ölmüşsün, neden ağlamam gerektiği hakkında hiçbir fikrim yok. Ölüm ve yaş, tabut ve toprak, orman ve mermer üşütüyor hep. Evimi özlüyorum, özlüyor musun? Beni diplerde kök salmaya itecek sebep de bu mu olacak: Yürüyeceğim, var olacağım, yaşayacağım ama infrasonik gürültülerim beni hiçliğe sürükleyecek ve neden sonra ipler gerildikçe bağıracağım, bağıracağım, bağıracağım. Elinin tersiyle beni iten hayata durmadan bağıracağım!

Geppetto, çok değerli bir şahsiyet bana göre. Sen onu tanıdıktan sonra sever misin, nefret edip lahmacun arasına maydanoz diye eker misin, orasına hiç karışmam. Dedim ya, kendisini severim. Pinokyo, adında bir evlat getirmiş dünyaya. Geppetto’yu da doğuran Carlo, sanayi devriminde tahta ile fütürizme (gelecekçilik) kafa tutuyor. Bunu söylerken bile ağzım fabrika dumanı kokmaya başladı. Hayır, Bay Larva, sigara kullanmıyorum. Sigara beni biçimsizliğe sürüklüyor, belki de çaresizliğe başlangıç seti olarak görüyorumdur onu, bilmiyorum. Rahatsız olmuyorsun değil mi? İşçiler rahatsız olmazken, hem sana ne oluyor? Konuşmama izin verecek misin şimdi? He, tamam. Açıkçasını söylemek gerekirse ben ezelden beridir tüten şeylerden rahatsız olurum.

Pinokyo, Geppetto’nun tüm uyarılarına rağmen burnunu uzatıp durmuş. Yalan söylemiş, yaradılış sebebini unutmuş, gaflete düşmüş. Her çocuk gibi gofretin ve ağaçtaki kirazın peşine düşmemiş. Her ağaç dalı gibi kırılıp dökülmemiş. Öylece düşmüş. Buradaki tek suçlu Carlo. Sanayi çağında yalan söylerken utanan birilerine rastlayabilir misin? Adama gülerler. Dolaştığın evlerdeki televizyonlarda Transformers mı, yoksa Pinokyo mu prim yapar? Ah Bay Larva, primin ne olduğunu da söyleyeyim dur:

“İşçiyi, çalışanı isteklendirip iş oylumunu artırmak ereğiyle, artan üretim, satış vb.den dolayı işverenin işçiye, çalışana ücretleri dışında ödediği ek para.”

Ayna ya da Dip, Yuja Dab, Roza Yayınevi, İstanbul 2019, 96 s.

İlginizi Çekebilir

baymavislotbarportbetgrand pasha bet