Murat Gülsoy ile Kent ve Bellek Söyleşisi Ardından

Yuja Dab @yujadab

Mevzuedebiyat ekibinin katkısıyla, Esen Kunt’un moderatörlüğünü üstlendiği Murat Gülsoy’un Kent ve Bellek söyleşisi 9 Kasım Cumartesi günü Robinson Crusoe 389’da gerçekleşti.

Gülsoy’un kısa özgeçmişi okunduktan sonra, kitaplarındaki bellek, mekân, kent konuları ele alındı. Gülsoy kent üzerine “şehir tanımadığımız insanların olduğu yerdir” diye bir tanımda bulundu. Şehrin içinde keşfe çıkarken dönüşen mekânları çağın yeni koşullarında, yeni işlevsellikleriyle görmek ve tanımak bizde nasıl etkiler uyandırır? Tekinsiz mekânlar var mıdır? Tekinsiz mekânlar bizim için ne ifade etmektedir? Her şehrin tekinsiz alanları vardır ve o keşif yolunda ilerlediğinizde kendinizi birdenbire o korkutucu, tekinsiz alanlarda bulabilirsiniz. Gündüzleyin çiçeklerle dolu mekânlar, geceleyin korku dolu sarmaşıklara dönebilmekte. Peki, bunun sebebi nedir? Belleğimiz mi? Belleğimiz kayıt altına alırken mekânları nasıl değerlendirir?

Unutma korkusu, kendini kaybetme korkusundan gelir. Unutmak üzerine ne düşünebiliriz? Yaşadığınız olayın üzerinden uzunca yıllar geçer, sonra o olayda istemediğiniz anıları silmek istersiniz, bir süre sonra hatırlamaz ve iyi hissedersiniz. Sonra aynı konuyu yaşamış ve konuya vakıf bir arkadaşınız kendi belleğinden çıkarıp anlatır konuyu ve şaşkınlık içerisinde dinlersiniz. Çünkü duyduklarınız “siz” değilsiniz, olamazsınız.

Eskiden önemli bir mekân olan, insanlara hizmet eden yerler günümüzde ticari hâkimiyetin ellerinde bulunmakta. Bu sebeple eskiden saray olarak andığımız bir mekân bugün bir kahve zincirinin ya da otelin bir şubesi konumunda yer alabilmekte. Burada mekânın belleği üzerine düşünümler olmakta.

Söyleşinin genel itibariyle mekânlara ve geçmişimize farklı bir pencere açma hususunda yol gösterici olduğunu söyleyebiliriz. Gülsoy’un kitaplarında çoğunlukla karşımıza çıkan bu iki konu (bellek – mekân) üzerine faydalı birkaç saat oldu.

İlginizi Çekebilir

baymavislotbarportbetgrand pasha betbahsinebetgarantigrandpashabetmeritbetkareasbet

pod mod