Aldatmanın Uyuma Çağında Reklamlar

Yuja Dab

Yenilgiyi kabullenip kenara çekilir misiniz? Aslında orada hiçbir savaşın olmadığına inanıp, meşguliyet verdiğiniz zemini terk mi edersiniz? Ne yaparsınız, siz olsanız ne yaparsınız? Kendi yerinizde olduğunuzu düşündünüz mü hiç? X bankasının önünden geçerken kaldırımda duran ve sizin etinizi, kemiğinizi eriten ilan panolarına dikkat ettiniz mi hiç? X bankasının önünden geçerken, X bankasına ait olan sembol ve renkler kullanılarak başka bir bankanın veya insan kanı ile beslenen büyük holdinglerin reklamları olur o ilan panolarında ve nedense X bankasının önündeki ilan panolarında olan reklamlar, ilk baktığınızda X bankasını andırır ve dönüp ona bakmanızı sağlar.

Reklamlar ve rakamlarla aranız nasıldır? Bugün evin sokağına vücudunuzu hızla atarken kaç kedi gördünüz? Yerde kaç reklam afişine rastladınız? Cep telefonunuza hangi bankalardan, kaç mesaj düştü?

Dünyanın ilk televizyon reklamı 1941 yılında bir saat markasına aittir. Bu reklam için toplamda 9 dolar harcanmıştır. Reklam metni basit ve vurguludur:

“Amerika bizimle zaman geçiriyor” bu cümle sizin için ne ifade ediyor? Çok aptalca geliyor değil mi? Zaman, denilince Amerikalıların aklına ilk bu saat markası gelecektir. 1941 yılında New York’ta toplamda 4 bin civarında televizyon vardı ve bu reklam beyzbol maçından hemen önce yayınlandı. Şimdi geri dönelim başladığımız yere:

Sizi hiç kimse kandıramaz değil mi?

Bütün şirketler kendi alanlarında her zaman en iyisidir. Bunu hep dile getirirler. Giriş duvarlarında her zaman “vizyonumuz, misyonumuz, yaptıklarımız, yapacaklarımız, vuracaklarımız, asacaklarımız, öldürdüklerimiz, vazgeçemediklerimi v.b” diye ne olduklarını kendilerinin de bilmediği fare bokunu andıran kuralları asılıdır. İşte bu kurallar onların kutsal kitaplarıdır ve maalesef inanmak zorundasınız.

Nasılsınız? Peki, sorumu şöyle devşireyim:

Mimar Sinan’ı bilir misiniz? Komik bir soru değil mi? Çünkü sonu “oğlu” ile biten soyadlara sahip olan çılgın müteahhitler varken Sinan kimdir? Sahi, Sinan? Siz şimdi Marcel Duchamp’ın “pisuvar”ını da bilmezsiniz ama hepiniz nasıl da güzel sıçıyorsunuz dünyaya karşı. Hadi şimdi, kaçırdığınız her güzellik için yenilin ve sirkeleyip ruhlarınızı: yeniden, yeniden, yeniden dirilin!

Şimdi uzatmalar.

İlginizi Çekebilir

baymavislotbarportbetgrand pasha bet