Zazaca Yaşasın Diye: ‘Fırat’ın Sesi’ Herkesin Dilinde

10 Kürt sanatçı bir araya gelerek UNESCO’nun yok olma tehlikesi altındaki diller arasında gösterdiği Zazaca için eserler seslendirdi.

Bir araya gelen 10 Kürt sanatçı, “Wenge Royî” albümünde Kirmançkî şarkılar seslendirdi.

Kürt sanatçılar, Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO’nun 2008’de yayımladığı “Tehlike Altındaki Dünya Dilleri Atlası”nda yok olmak üzere olan diller arasında gösterdiği Kirmançkî (Zazaca) için bir araya geldi.

Sanatçılar Urfa Siverekli şair, yazar ve bestekar Kadir Büyükkaya’nın bestelerini “Wenge Royî” (Fırat’ın Sesi) albümünde seslendirdi.

Alman-Kürt Kültür Enstitüsü (Deutsch-Kurdisches Kulturinstitut) tarafından hazırlanan albümün aranjör ve müzik prodüktörü ise Hakan Akay.

Albümdeki sanatçılar ve okudukları besteler ise şöyle: Beser Şahin: Şewê Dergî (Uzun Geceler), Gülseven Medar: Wazena (İstiyor), Hanî Mojtehedî: Yara Mi (Sevgilim), Kerem Sevinç ve Tara Mamedova: Se Vajî (Ne Desem), Mehmet Akbaş: Xalê Mi (Dayım), Mikaîl Aslan: De Vajê (Söyle Haydi), Rojda: Nameyê Keyneke (Genç Kızın Adı), Sasa: Ewro-Meşt (Bugün-Yarın), Xumxumê (Dilber) ve Xêro Abbas: Sewl Teng o (Pabuç Dardır)”

Albüme Youtube’dan ve diğer müzik kanallarından ulaşılabiliyor. (MA)

İlginizi Çekebilir