Yılmaz Özdil’in Kısa Filmi Barê Giran’a Amerika’dan En İyi Film Ödülü

Yönetmen Yılmaz Özdil’in Kürtçe kısa filmi “Barê Giran” FOLCS Uluslararası Kısa Film Yarışması’nda En İyi Film Ödülü’nü kazandı. Film, Avdel’in ailesi, ablası ve yeğenine bakmasını konu ediniyor.

Yönetmenliğini Yılmaz Özdil’in yaptığı “Barê Giran” (Ağır Yük) adlı kısa film, New York’ta düzenlenen 8. FOLCS Uluslararası Kısa Film Yarışması’nda En İyi Film Ödülü’nü kazandı. “Barê Giran”ın ödülünü jüri başkanı oyuncu William Fichtner açıkladı.

Gazete Duvar’ın haberine göre, Mardin Artuklu Üniversitesi Yaşayan Diller Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalışan ve daha önce birçok belgesel film çeken Yılmaz Özdil’in ilk kurmaca filmi olan “Barê Giran”, şimdiye kadar aralarında Tampere (Finlandiya), Glasgow (İskoçya), Galway Film Fleadh (İrlanda), Encounters (İngiltere) ve Cine Lebu (Şili) gibi tanınmış uluslararası film festivallerinin de olduğu birçok festivale katıldı ve bu festivallerden 27 ödül aldı. Türkiye’de 2019 yılının en fazla ödül alan kurmaca filmi olan “Barê Giran”, 2021 yılı için kısa metraj film kategorisinde Oscar aday adaylığı uzun listesine de girdi.

İlginizi Çekebilir