Yeni ve En Yeni Müzik Festivali’nin İkincisi Çevrimiçi Olarak Gerçekleşecek

Arter’in bu yıl ikincisini düzenlediği Yeni ve En Yeni Müzik Festivali, yeni müzik alanında üretim yapan belli başlı müzisyenleri ve bestecileri bir araya getiriyor. Yeni ve En Yeni Müzik Festivali’nin ikinci edisyonu, 26-28 Şubat tarihleri arasında çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek. Sanat yönetmenliğini Matthias Osterwold’un üstlendiği festival, çevrimiçi paneller, film gösterimleri ve atölyelerle dinleyicilere ve araştırmacılara üç günlük yoğun ve etkileşimli bir deneyim sunacak.

Arter’in geçtiğimiz yıl İstanbul’a kazandırdığı Yeni ve En Yeni Müzik Festivali’nin ikinci edisyonu, bu yıl 26, 27 ve 28 Şubat 2021 tarihlerinde pandemi nedeniyle çevrimiçi ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Berlin’in deneysel sanat ve müzik sahnesinin önde gelen figürlerinden, Klangspuren Schwaz Tirol, MaerzMusik / Berliner Festspiele, Ruhrtriennale gibi köklü festival ve bienallerin sanat yönetmenliğini ve müzik küratörlüğünü üstlenen Matthias Osterwold’un sanat yönetmenliğinde düzenlenen festivalin üç güne yayılan programı, “Yeni Müzik”e dair zengin bir içerik sunuyor.

Festivalde Neler Var?

Festivalin ilk günü, klasik ve elektronik müzikten beslenen, disiplinlerarası geçirgen bir yapıya sahip yeni müziğin dünyada ve Türkiye’de gelişimine, kavramsal temellerine ve bir müzik türü olarak evrimine odaklanacak. Yeni müziğin avangard içindeki konumunu keşfe çıkan filmlerin çevrimiçi gösterimlerinin de yer alacağı açılış günü, hem bu türün sıkı takipçileri hem de yeni tanışan dinleyiciler için ayrıntılı bir çerçeve sağlayacak. Festival, 26 Şubat Cuma günü 18:00’de Semih Fırıncıoğlu yürütücülüğünde gerçekleşecek “Yeni Müzik 101: Dünyada ve Türkiye’de Yeni Müziğin Gelişimi ve Uygulamaları” başlıklı çevrimiçi panelle başlayacak. Saat 20:00’de Michael Ellison’ın moderatörlüğünde Alper Maral, Onur Türkmen ve Tolga Yayalar’ın katılımıyla gerçekleşecek “Türler Arası, Türler Üstü: Yeni Müzik Teorisi Üzerine Bir Sohbet” başlıklı çevrimiçi panel, yeni müziğin türler arası geçirgenliğine ve güncel teorik meselelerine odaklanacak. Festivalin ilk günü, Composers Inside Electronics, Inc.’in performans arşivlerinden bir seçki sunan film gösterimiyle sona erecek. Etkileşimli ses yerleştirmeleri, besteler ve işbirliğine dayalı canlı performanslara odaklı çalışan bir grup besteci, icracı ve sanatçıdan oluşan Composers Inside Electronics, Inc.’in New York’taki The Kitchen’da 40. yıldönümünü kutlamak için yeniden gerçekleştirdikleri 1976–1977 tarihli performanslarının izini süren seçki, 22:00’de çevrimiçi olarak gösterilecek.

Festivalin ikinci günü ise farklı kuşaklardan bestecilerin yaratım süreçlerine  odaklanarak yeni müziğin geleneği ve geleceği üzerine iki çevrimiçi panele ev sahipliği yapacak. 27 Şubat Cumartesi günü saat 16:00’da Jeremy Woodruff’ın moderatörlüğünde, Mahir Çetiz, Zeynep Gedizlioğlu ve Mehmet Can Özer’in katılımıyla gerçekleşecek “Yeni Bestecilerin Yaratım Süreçleri” başlıklı oturum, son yirmi yılda eser veren bestecilerin yaratım süreçlerini daha yakından inceleme fırsatı sağlayacak. Saat 18:00’de, festivalin sanat direktörü Matthias Osterwold’un moderatörlüğünde Sandeep Bhagwati, Turgut Erçetin, Brigitta Muntendorf ve Enno Poppe’nin katılımıyla gerçekleşecek “Yeni Müzikte Gelenek ve Gelecek: Kökenler, Akımlar, Perspektifler” paneli ise yeni müziğin son yüzyıldaki evriminden hareketle geleceğine dair ihtimalleri tartışmaya açacak. 27 Şubat Cumartesi etkinlikleri İngilizce yürütülecek.

Yeni ve En Yeni Müzik Festivali’nin üçüncü ve son gününde ise, katılımcıların yeni müziğin üretim süreçlerini deneyimleyebileceği çevrimiçi atölyelere ve algoritmik müzik üzerine bütüncül bir inceleme sunan bir panele yer verilecek. 28 Şubat Pazar günü 16:00’da düzenlenecek “Sahne Arkası: IBULOrk Atölyesi” etkinliği, İstanbul Bilgi Üniversitesi Laptop Orkestrası (IBULOrk) üyeleri Tunca Candaş, Can Memişoğulları, Zeynep Oktar, Kuntay Seferoğlu ve Elif Soğuksu’nun katılımıyla gerçekleşecek. IBULOrk üyeleri bu atölye çalışmasıyla, yarı doğaçlama performanslarının kavramsal formunu, hazırlık dönemlerini ve performans esnasında orkestra üyeleri arasındaki iletişimi katılımcılarla paylaşacak. Program, besteci ve icracılar Onur Dülger, Emre Dündar, Şahin Kureta, Mithatcan Öcal, Uğurcan Öztekin ve Mehmet Ali Uzunselvi tarafından kurulan bir yeni müzik örgütlenmesi olan Istanbul Composers Collective’in 18:00’de gerçekleştireceği atölyeyle devam edecek. “Sahne Arkası: Istanbul Composers Collective Atölyesi”nde ICC üyeleri, hem kişisel yaratım süreçlerine hem de ortak çalışma prensiplerine canlı örneklemelerle değinecekler. Yeni ve En Yeni Müzik Festivali 2021, saat 20:00’de İngilizce olarak gerçekleşecek “Algoritma ve Canlı Kodlama: Güncel Uygulamalar” başlıklı çevrimiçi panelle sona erecek. Konstantinos Vasilakos’un moderatörlüğünde Uğur Can Akkaya, Kerem Altaylar ve Selçuk Artut’un katılımıyla gerçekleşecek panel, ağ müziğinde canlı kodlama uygulamalarına odaklanacak.

Arter Salı-Cuma Günleri Arasında Açık

30 Kasım 2020 tarihli genelgeyle duyurulan sokağa çıkma kısıtlaması doğrultusunda, yeni bir bilgilendirmeye kadar hafta sonları kapalı olan Arter, Salı-Cuma günleri arasında 11:00–17:00 saatlerinde gerekli sağlık tedbirleriyle ziyarete açık. Aynı anda 400 kişinin kabul edilebildiği ve galerilerinde sosyal mesafe kurallarının uygulandığı Arter binasının yanı sıra ücretsiz ulaşım imkânı sunan Arter servisleri de düzenli olarak dezenfekte ediliyor.

Kurumsal Sponsor Tüpraş’ın desteğiyle Arter sergilerine giriş Perşembe günleri her yaştan izleyici için ücretsiz; 24 yaş ve altındaki gençler ile Arter Beraber üyeleri ise Arter’i her gün ücretsiz ziyaret edebiliyor. Arter binasının Kütüphane, Kitabevi, arka bahçe alanlarına ve Galeri 0’da yer alan sergisine giriş için bilet gerekmiyor. Bistro by Divan ise pandemi tedbirleri çerçevesinde gel-al ve paket servis şeklinde hizmet vermeye devam ediyor.

Ulaşım Sponsorları Ford Otosan ve Otokar’ın desteği sayesinde Taksim’den ve Tepebaşı’ndan ücretsiz servis araçlarıyla Arter’e ulaşılabiliyor. Güvenli bir ziyaret için Arter’de alınan tüm sağlık tedbirlerine, ziyaret ve ulaşımla ilgili güncel bilgilere arter.org.tr/ziyaret adresinden erişilebiliyor.

YENİ VE EN YENİ MÜZİK FESTİVALİ 2021 ÇEVRİMİÇİ EDİSYON

26 Şubat 2021 Cuma

18:00

Yeni Müzik 101: Dünyada ve Türkiye’de Yeni Müziğin Gelişimi ve Uygulamaları

Semih Fırıncıoğlu yürütücülüğünde gerçekleşecek çevrimiçi panel, yeni müziğin gelişimine, kavramsal temellerine ve bir müzik türü olarak evrimine performans sanatlarıyla etkileşimi perspektifinden odaklanarak yeni müzikle tanışmak isteyen dinleyicilere ve bu türün sıkı takipçilerine ayrıntılı bir çerçeve sunacak. 20. yüzyıldan itibaren sanatta yeni ifade biçimleri arayışına yönelen akımların şekillendirdiği sınıflandırmaların ötesine geçen yeni müzik, besteci, icracı ve dinleyicileri farklı sorgulamalarla sınarken müzik üretimine dair konvansiyonları ve enstrüman yapılarını yeniden gözden geçirmeyi sağladı. Seslerin yalnızca etkili bir şekilde kayda alınmasına değil, alışılmış sınırların dışında sesler yaratılmasına da alan açan teknolojik gelişmelerin farklı sanat disiplinleri arasındaki geçirgenliği artırmasıyla pek çok farklı kaynaktan beslenen yeni müzik, Yeni ve En Yeni Müzik Festivali’nin bu ilk oturumunda detaylı bir şekilde incelenecek.

Etkinlik dili: Türkçe

Yaklaşık süre: 60 dk

Ayrıntılı bilgi almak ve etkinlik saatinde katılmak için tıklayın.

20:00

Türler Arası, Türler Üstü: Yeni Müzik Teorisi Üzerine Bir Sohbet

Yeni ve En Yeni Müzik Festivali kapsamındaki ikinci panel, yeni müziğin türler arası geçirgenliğine ve güncel teorik meselelerine odaklanacak. Michael Ellison’ın moderatörlüğünde, Alper Maral, Onur Türkmen ve Tolga Yayalar’ın katılımıyla gerçekleşecek bu çevrimiçi oturum, yeni müzik kavramının belirsizliklere de alan tanıyan kapsayıcı çatısını, farklı sanat disiplinleriyle arasındaki ilişkileri ve güncel uygulamalarda karşılaşılan kavramsal soruları konu edecek. Dünyadaki ve Türkiye’deki pratiklerin örtüşen ve ayrılan yanlarının da inceleneceği panel, bu alandaki güncel yaklaşım ve uygulamalara ilgi duyan araştırmacılar için yeni düşünce alanları açacak.

Etkinlik dili: Türkçe

Yaklaşık süre: 75 dk

Ayrıntılı bilgi almak ve etkinlik saatinde katılmak için tıklayın.

22:00

Film Gösterimi: Composers Inside Electronics, Inc. Performans Arşivlerinden Bir Seçki

Etkileşimli ses yerleştirmeleri, besteler ve işbirliğine dayalı canlı performanslara odaklı çalışan bir grup besteci, icracı ve sanatçıdan oluşan Composers Inside Electronics, Inc.’in doğuşu David Tudor’ın 1973 tarihinde Chocorua’daki New Music in New Hampshire festivali kapsamında gerçekleştirdiği bir atölyeye dayanır. Özel üretim elektronik devreler, yazılım ve teknolojiyi temel alan sınırsız müzikal potansiyelin keşfinden yola çıkan bu kolektif enerji, John Driscoll, Phil Edelstein, Linda Fisher, Ralph Jones, Martin Kalve, Bill Viola ve Paul DeMarinis gibi dönemin genç müzisyenlerini analog enstrümanlarla en güncel teknolojileri birleştiren yaratımlara taşıdı.

Composers Inside Electronics, Inc.’in New York’taki The Kitchen’da 40. yıldönümünü kutlamak için yeniden gerçekleştirdikleri 1976–1977 tarihli performanslarının izini süren bu arşiv seçkisi, grubun bugüne dek gerçekleştirdiği deneysel müzik çalışmalarının da etkileyici bir kesitini sunuyor.

Etkinlik dili: İngilizce

Yaklaşık süre: 75 dk

Ayrıntılı bilgi almak ve etkinlik saatinde katılmak için tıklayın.

27 Şubat 2021 Cumartesi

16:00

Yeni Bestecilerin Yaratım Süreçleri

Yeni müzik alanında üretim yaparken müzik tarihinin kadim besteleme ve icra ekollerinin takip edilmesi nasıl bir işlev taşıyor? Jeremy Woodruff’ın moderatörlüğünde, Mahir Çetiz, Zeynep Gedizlioğlu ve Mehmet Can Özer’in katılımıyla gerçekleşecek çevrimiçi oturum, son yirmi yılda eser veren bestecilerin yaratım süreçlerini daha yakından inceleme fırsatı sağlayacak. 27 Şubat Cumartesi saat 16:00’da düzenlenecek panel, besteciler ve icracılar arasındaki girift ilişkiye ve klasik eğitim yaklaşımlarından çağdaş müzik üretimine giden süreçteki dönüşüme ışık tutacak.

Etkinlik dili: İngilizce

Yaklaşık süre: 75 dk

Ayrıntılı bilgi almak ve etkinlik saatinde katılmak için tıklayın.

18:00

Yeni Müzikte Gelenek ve Gelecek: Kökenler, Akımlar, Perspektifler

Hızlı bir dönüşüm sürecini içeriden yorumlama gayesiyle yola çıkan bu panel, yeni müziğin son yüzyıldaki evriminden hareketle bir gelecek öngörüsü yapmayı amaçlıyor. Yeni ve En Yeni Müzik Festivali’nin Sanat Direktörü Matthias Osterwold’un moderatörlüğünde, Sandeep Bhagwati, Turgut Erçetin, Brigitta Muntendorf ve Enno Poppe’nin katılımıyla gerçekleşecek çevrimiçi oturumda, yeni müziğin kompleks yapısı ve gelişimi besteci, icracı ve teorisyenlerin perspektifinden incelenerek uygulama alanları, farklı disiplinlerle kurulabilecek ortaklıklar ve teknolojik gelişmeler ışığında belirebilecek yeni yönelimlere dair ihtimaller tartışmaya açılacak.

Etkinlik dili: İngilizce

Yaklaşık süre: 75 dk

Ayrıntılı bilgi almak ve etkinlik saatinde katılmak için tıklayın.

28 Şubat 2021 Pazar

16:00

Sahne Arkası: IBULOrk Atölyesi

İstanbul Bilgi Üniversitesi Laptop Orkestrası (IBULOrk) festivalin üçüncü ve son gününde bir atölye çalışması ile yarı doğaçlama performanslarının kavramsal formunu, hazırlık dönemlerini ve performans esnasında orkestra üyeleri arasındaki iletişimi katılımcılarla paylaşacak. Enstrüman yapılarının yanı sıra ses kaynaklarından elde edilen malzemenin işlenme metotlarının ve dinleyiciyle kurulan akışkan iletişimin de konu edileceği bu atölye çalışması, IBULOrk üyeleri Tunca Candaş, Can Memişoğulları, Zeynep Oktar, Kuntay Seferoğlu ve Elif Soğuksu’nun katılımıyla çevrimiçi olarak gerçekleşecek.

Etkinlik dili: Türkçe

Yaklaşık süre: 90 dk

Ayrıntılı bilgi almak ve etkinlik saatinde katılmak için tıklayın.

18:00

Sahne Arkası: Istanbul Composers Collective Atölyesi

Altı besteci ve icracı tarafından kurulan bir yeni müzik örgütlenmesi olan ve Onur Dülger, Emre Dündar, Şahin Kureta, Mithatcan Öcal, Uğurcan Öztekin ve Mehmet Ali Uzunselvi’den oluşan Istanbul Composers Collective (ICC), Yeni ve En Yeni Müzik Festivali kapsamında gerçekleştirecekleri bu çevrimiçi atölye çalışmasında, hem kişisel yaratım süreçlerine hem de ortak çalışma prensiplerine canlı örneklemelerle değinecekler. Bestecilerin kompozisyonel anlayışları, ICC kayıt arşivinin oluşum ve kullanım süreci, akustik müziğe ve elektronik süreçlerin dahil olduğu üretimlere yönelik tasarımlar ve yapay zeka/algoritma kullanımı içeren uygulamalar atölye çalışmasında detaylı şekilde ele alınacak.

Etkinlik dili: Türkçe

Yaklaşık süre: 90 dk

Ayrıntılı bilgi almak ve etkinlik saatinde katılmak için tıklayın.

20:00

Algoritma ve Canlı Kodlama: Güncel Uygulamalar

Yeni ve En Yeni Müzik Festivali’nin son paneli, algoritmik müzik üzerine bütüncül bir inceleme sunacak. Ağ müziğinde canlı kodlama uygulamalarına odaklanacak panel, bu kapsamda yer alan üretim ve performanslara icracı ve bestecilerin gözünden bir bakış sağlayacak. Konstantinos Vasilakos’un moderatörlüğünde, Uğur Can Akkaya, Kerem Altaylar ve Selçuk Artut’un katılımıyla gerçekleşecek bu çevrimiçi oturum, bilgisayar temelli müzik sistemlerinin farklı uygulama alanlarını da katılımcılara tanıtacak.

Etkinlik dili: İngilizce

Yaklaşık süre: 75 dk

Ayrıntılı bilgi almak ve etkinlik saatinde katılmak için tıklayın.

—–

Etkinlikler ücretsizdir ve kayıt gerektirmemektedir.

Etkinlikler esnasında kayıt alınacaktır.

Etkinlik süresi katılımcılar tarafından paylaşılan içeriklere göre farklılık gösterebilir.

Ayrıntılı bilgi için: www.arter.org.tr

İlginizi Çekebilir