Yeni e’de Gündem: ‘Şampiyon’ Ayak Oyunu

Futbol, siyaset tarafından ‘popüler’ olmanın kestirme yollarından biri oldu her zaman. Ama Başakşehir’in bu sezon şampiyonluk yarışını son nefese kadar taşıyan yükselişi zamane Türkiye’sinin yoktan var edilmeye çalışılan ilginç bir popülerleştirme örneği olarak karşımıza çıkıyor. Futbolun ve futbol üzerinden hayatın dünden bugüne yaşadığı benzer benzemez olayları Yeni e’nin Nisan sayısındaki dosyasında Mithat Fabian Sözmen, Melih Şabanoğlu, Elif Çongur, Emre Tansu Keten, Ceren Sözeri, Kenan Başaran, Duygu Coşkunseda, Emre Caka ve Rojhat Turgut tartışıyor.

Faris Kuseyri, A. Nail Deniz, Cengiz Bektaş, Arif Berberoğlu, Arsen Everekliyan, Murat Atıcı, Ahmet Fırat Caner ve Altay Öktem’in şiirleriyle yer aldıkları Yeni e’de öyküler, Adnan Özyalçıner, Samet Karadeniz, Temel Karataş ve Erinç Büyükaşık’a ait.

Yeni e’de ayrıca Yağız Senem’in Kubrick ve sinemasını ele aldığı, “Başyapıt Fabrikası”, Sennur Sezer’in “Ateş ve Sözcükler”, Mahir Ergun’un Yunan şair Katerina Gogou’yu anlattığı “Katerina Gogou ve İki Şiiri”, Mahmut Sezgin Memiş’in “Ahlat Ağacı’nın Kökleri Nerede?” başlıklı yazılarının yanısıra Gökhan Tok’un ‘magazin’ sözcüğünün peşinde yaptığı ilginç yolculuk da yer alıyor. Esra Enis ve Esin Erden yeni sayının çizerlerinden.

Dergide Meçhul Paşa oyununu sahneleyen Tiyatroadam oyuncuları Bülent Çolak, Erdem Akakçe ve Fatih Koyunoğlu ile Kübra Yeter’in, şair Süreyya Aylin Antmen’le Melike Belkıs Aydın’ın, Bir Kayıp Devrimin Hikâyesi-Bir Zamanlar Hasköy’de kitabının yazarı Faruk Eren’le Nuray Sancar’ın yaptığı söyleşiler de okunabilir.

İlginizi Çekebilir

baymavislotbarportbetgrand pasha bet