Yeni e ‘Yalandan Sonra’ diyor

Yeni e dergisinin Şubat sayısı erkenden raflardaki yerini aldı. Dergide ayın dosyasının başlığı “Yalandan Sonra”. Aydın Çubukçu, Dağhan Irak, Hüseyin Köse, Ulaş Başar Gezgin, İsmail Mert Başat ve Kaan Karsan’ın yazdığı dosyada egemenlerin yalan ile kurduğu dolaysız bağ kadar, ezilenlerin gerçek ile kurduğu bağ da tartışılıyor.

Aydın Çubukçu “Gerçek büyük, geniş, çeşitlidir. Oradan çıkarılan yalanlar ise tekdüzedir” derken, Hüseyin Köse “Bütün hakikatler yalana dönüşür zamanın açgözlü ruhuna yenik düştüğü için…” sonucuna varıyor. Ulaş Başar, insanın, şirketlerin ve devletlerin ikiyüzlülüğünü ele alıyor, Kaan Karsan ise “Yalanın İcadı” filmini… İsmail Mert Başat’ın başlığı ise “Maddi bir güç olarak yalan”. Dağhan Irak’ın güncel “posttruth/hakikat sonrası” kavramı var: “Bize sunulan ‘hakikat sonrası’ filan değil, dönemin barbar hükümdarlarının kendi hakikatleri.” Derginin kapağında da ressam Solmaz Aksoy’un yalan kavramından esinle Yeni e için çizdiği bir resim var.

Şiir ve Antoloji Tartışması

Yeni e’de geçen ay başlayan “antoloji” tartışması bu ay da Halim Şafak’ın “İktidar olma ve etme yolu olarak antolojiler” başlıklı yazısıyla sürüyor. Gülce Başer’in “Toplumcu şiir toplumu ne kadar gördü?” başlıklı yazısı da edebiyat-siyaset ilişkisine dair sürdürdüğü tartışmaların devamı niteliğinde. Dergide ayrıca Adnan Özyalçıner “Fahri Erdinç hikâyeciliği”, Sevi Emek Önder “Sait Faik öykücülüğünün ‘ben’ etrafında dönüşümü” yazılarıyla öyküyü konu ediyor. Altay Ömer Erdoğan’ın da “Ahmet Erhan bugün de ölmedi” ve Salih Aydemir’in “Retoriğin temelleri” başlıklı yazıları da şiir üzerine.

Melike Belkıs Aydın Yeni e için kadın edebiyatçılarla yaptığı söyleşilere bu ay Şebnem İşigüzel ile devam ediyor. Mithat Fabian Sözmen Jack London’ın Amerikasını anlatıyor. Ercüment Akdeniz’in “Hitler’in Yedi Ölümcül Günahı”, İnci Aydın’ın “İmgede renk ve ses”, Gökhan Tok’un “Yanık portakal kabukları”, Aydın Afacan’ın “Laurent Mignon’un Edebiyatın Sınırlarında’sı” başlıklı yazıları da dergide yerini alıyor.

Yeni e, Yunanistan’da yayınlanan Eneken dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Yorgos Yannopoulos’un “Deniz kazası” yazısını Lale Alatlı çevirisi ile yayınlıyor. Bu önemli yazı, güncel krizlere ve elbette mülteci tartışmalarına güçlü bir yanıt. Vecdi Erbay ise “Diyarbakır yaratıcıdır” başlıklı yazıyla kayyımların el koyduğu kültür sanat kurumları sorununa değiniyor.

Yeni e’de şir ve öykülerin yoğunluğu da dikkat çekiyor. 17 şiir ve 7 öyküye yer veren dergide bu ay Refik Durbaş, Fergun Özelli, Cengiz Bektaş, Baht, Özgün E. Bulut, Ziya Boz ve İbrahim Tığ gibi isimlerin şiiri yayınlanıyor. Bu sayının öykü yazarları ise Adnan Özyalçıner, Onur Çalı, Sibel Öz, Ercan Koç, Mehmet Sürücü, Zeynep Yaman ve Münire Çalışkan Tuğ. Esin Erdem ve Firuze Engin de çizimleriyle Yeni e’de.

İlginizi Çekebilir