‘Yeni e’ Dergisi Aralık Sayısı Çıktı

Latife Tekin, Manves City ve Sürüklenme isimli iki yeni kitabıyla, Aralık ayında Yeni e dergisinin kapak ve dosya konusu. Yazılar ve şiirler, öyküler ve söyleşiler ayrıca tabi desenlerle yepyeni bir sayı raflarda.

Yeni e Latife Tekin’in işçilerinin peşine düşüyor

Pek çok ağır işçisi bulunan edebiyatımızda işçinin kendisini bulmak zordur. işçi sınıfının -özellikle de günümüzde- edebiyata nasıl konu olacağı daimi tartışma konusudur.

Yazar Latife Tekin Manves City ve Sürüklenme isimli iki yeni kitabıyla, özellikle de birincisi ile bu konuda kendi önerisini ortaya koydu.

Fabrika yönetimlerinin işçilere talimatları ile işçilerin fabrika yönetimlerinden taleplerinin bile bir romanın unsurları olabileceğini gösterdi. Üzerinde konuşulmayı hak eden bu ilham verici kitaplar ekseninde yazarla C. Hakkı Zariç’in yaptığı uzun bir söyleşi ve Aydın Çubukçu, Yelda Eroğlu, Kayhan Geyik, Sevda Karaca’nın yazıları Tekin’in işçilerini Yeni e’nin Aralık sayısı dosyasına taşıyor.

Yılın son sayısının açılışında ise Dr. Nuran Cengiz ve Doç. Dr. Nur Balkır’ın halen Istanbul Sabancı Müzesi’nde devam eden Rus avangard sanatçılarının eserlerinin yer aldığı sevgiyle ilgili yazısı var. Hem bu sanatçıları anlatan hem de sergiye dair dikkat çekici tespitler yapan, “Devrimci Sanatın Keskin Kenarı: Rus Avangardı” yazısı konuya kendini yakın hissetmeyen okur için bile çok şey vaat ediyor.

101. yıldönümünde Ekim Devrimi’ne dair Yeni e’de iki yazı yer buluyor: Nedim Yılmaz’dan “Sovyetler Birliği’nde Moda” ve Kavel Alpaslan’dan -pek bilinmeyen bir Lenin anısının da aktarıldığı- “İki ‘Aralık’ Arasında”…

Yeni e’de ayrıca şiirleri ile Enver Topaloğlu, Gülsüm Cengiz, Esat Şenyuva, Nihat Ateş, Levent Karataş; öyküleri ile Adnan özyalçıner, önder Şit, Zehra Çelenk, Arzu Erkan; yazı ve söyleşileri ile Tevfik Taş, Esra Akgernci, M. Fatih Uslu, Hasan Cömert, Cihan Oğuz, İdris Akkuzu ve Özge Sönmez yer alıyor.

Derginin şiir soruşturması da devam ediyor. Mehmet Özkan Şüküran’ın hazırladığı soruşturmanın konukları Nurullah Kuzu, Yaprak Damla Yıldırır, Enes Kurdaş, Narin Yükler, Anıl Cihan ve Oğulcan Kütük.

İlginizi Çekebilir

baymavislotbarportbetgrand pasha bet