Yelda Altunal’dan Yeni Bir Single: “Kırp Gözünü”

“Bu şarkı sadece etrafına kulak verebilenin, dinlemeyi bilenin yaşayabileği bir aşkın hikayesi. Kendi kendine sevenin, bunda en ufak bir mahsur görmeyenin yazıp göndermediği mektupların izinden gidiyor.

Her şey onun sesini ilk duyduğunda başladı. Sesi öylesine işlemişti ki içine o an yüzünü görebilmek için neler vermezdi. Şans bu ya olaylar birbiri ardına onları yüzyüze getirene dek yolunda ilerledi. Yüzünü ilk gördüğündeyse kalbi yerinden çıkacaktı sanki, öyle hızlı çarpıyordu, istiyordu işte. Bir işaret bekliyordu sadece, şöyle bir gözünü kırpsa hemen koşup gidecekti yanına. İsterse hemen sevmesin, nasılsa sevecekti. Emek gösterecekti. Aşk en çok da emek değil miydi?”

Yelda Altunal’ın yeni single çalışması “Kırp Gözünü” 4 Haziran’da Bragi Productions etiketiyle tüm dijital platformlarda yayınlandı. Mix ve Mastering çalışmalarını Deniz Perhan’ın yaptığı tekli, etnik tonlarıyla birlikte dinleyenleri iç huzura davet ediyor.

Yelda Altunal: 1989 İstanbul doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Bölümü mezunuyum. Yüksek lisansımı kalkınma iktisadı alanında Marmara Üniversitesi’nde yaptım ve doktora eğitimime de yine aynı okulda iktisat politikası alanında devam etmekteyim.

Müzikle ilişkim ise müzisyen bir aileden gelmem sebebiyle erken yaşlarımda kurulmaya başladı. Geçtiğimiz yıllarda kaybettiğimiz babam Behram Altunal’ın MESAM’a kayıtlı ve çeşitli şarkıcılar tarafından söylenen, sayısını hatırlamadığım yüze yakın bestesi bulunmaktadır. Benim naçizane müzik yolculuğum ise ancak üniversitede, kendi bestelerimi yapmaya ve söylemeye başlayınca süreklilik arz eden bir hal almaya başladı. Aynı yıllarda iki ayrı grupla şarkı söylüyor, biriyle sahne alıyordum.

Kendi şarkılarımı yayınlama fikri ise 2019 yazında ortaya çıktı. İlk şarkım “Kördüğüm” 2020 yılının Kasım ayında yayınlandı. Şarkının aranjörlüğünü yapan Eray Polat dahil olmak üzere, müziklerini çok sevdiğim ve saygı duyduğum Akın Eldes, Hakan Gürbüz gibi müzisyenler de gitarlarıyla sürece büyük katkı sundular. İkinci şarkım “Kuru Otlar” ise akustik bir düzenlemeyle 22 Ocak’ta yayınlandı. Şubat ayının başında yayınladığımız “Gökkuşağı Altında” ise Boğaziçi Üniversitesi’nde başlayıp hızla yayılan mücadele ve dayanışma için bestelediğim bir şarkıdır. Tek amacı, “Aşağı bakmayacağız!” diyen büyük bir topluluğun mücadelesine ritim tutmaktır. Olta dayanışma albümlerinin altıncısı için kaydettiğimiz “Pencere Arkasında” şarkısı ise sevincin, hüznün, mevsimlere verilen tepkilerin sınıfsallığından söz etmektedir. Açıkça görünen eşitsizlikler karşısında pencere arkasında kalmalara içerlemektedir.

İlginizi Çekebilir