Viki Yeryüzünü Seviyor 2021 Türkiye Fotoğraf Yarışması Başladı

Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye tarafından düzenlenen ikinci uluslararası ödüllü fotoğraf yarışması “Viki Yeryüzünü Seviyor” başvuruları başladı.

2013 yılından beri dünyanın çeşitli ülkelerinde düzenlenen Wiki Loves Earth Yarışması, Türkiye’de ikinci defa Viki Yeryüzünü Seviyor adıyla düzenleniyor. Viki Yeryüzünü Seviyor, Wikipedia’nın çatı kuruluşu Wikimedia Vakfı’nın Türkiye’deki gönüllülerinin kurduğu Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye tarafından düzenlenen ilk uluslararası ödüllü fotoğraf yarışması.

Yarışmanın konusu, düzenlendiği ülkedeki doğal miras alanları. Milli parklar, sulak alanlar, yaban hayatı koruma sahalarında çekilen, manzara, bitki, bitki örtüsü, hayvan ve benzeri fotoğraflar, yarışma kapsamında yer alıyor.

Katılımcılar, yarışma sitesinde duyurulan doğal miras alanlarının fotoğraflarını çekip onları yarışma sitesi üzerinden Wikimedia projelerinin resim deposu olan Wikimedia Commons sitesine yükleyecekler. Etkinliğin amacı, katılımcıları bu bölgelerin fotoğraflarını çekmeye teşvik etmek; paylaşılan fotoğrafları yalnızca Vikipedi’de değil, her yerde herkes tarafından serbestçe yeniden kullanılabilecek bir şekilde lisanslamak ve katılımcı ülkelerin doğal miras alanlarına dikkat çekmek olarak sıralanıyor. Yarışmada değerlendirilecek fotoğrafların hangi tarihte çekildiğinin bir önemi olmamakla birlikte 1-30 Haziran 2021 tarihleri arasında siteye yüklenmesi gerekiyor. Ay sonunda, yerel jüri fotoğrafları değerlendirecek ve Türkiye’deki en iyi 10 koruma alanını anlatan fotoğrafı seçecek.

Daha önceki yıllarda birçok 40’a yakın ülkenin iştirak ettiği yarışmalar her yılın mayıs, haziran ve temmuz aylarında ülke çapında düzenleniyor. Ülkelerinde ilk 10’a giren fotoğraflar uluslararası yarışmada yeniden değerlendirmeye girerek yılın en iyi fotoğrafı seçiliyor.

Yarışmanın ödülleri ise şu şekilde:

  1. sıradaki (manzara): 2500 ₺ (TL) hediye kartı
  2. sıradaki (makro/yakın çekim): 2500 ₺ (TL) hediye kartı
  3. sıradaki: 1500 ₺ (TL) hediye kartı
  4. sıradaki: 1000 ₺ (TL) hediye kartı

Uluslararası yarışmada 1.lik ödülü:

Wikimania 2022’ye tam burs veya aynı değer için bir Amazon kuponu

Yarışma hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın.

İlginizi Çekebilir