Venedik Bienali’nde Şiirsel Dokuma

Venedik Bienali’ndeki ‘Weaving Architecture’ dokuma mimarisi projesi, ünlü mimar Benedetta Tagliabue ve stüdyosu EMBT’nin yıllardır sürdürdüğü deneysel çalışma ve tecrübelerinin bir özetini sunuyor.

Mimarlık stüdyosu Miralles Benedetta Tagliabue’nin (EMBT) bir enstalasyonu olan ‘Weaving architecture’ projesi, 25 Mayıs 2018 tarihinde dünyanın önde gelen mimarlık bienali Biennale Architettura 2018’de açıldı. 26 Kasım 2018’e kadar sergilenecek olan ve Amerikan kızıl meşe ile cam elyaf sargısı kullanılarak yapılan bu enstalasyon, stüdyonun çalışma felsefesini ve mimariyi kumaş gibi değerlendirerek yaptıkları yenilikçi deneyleri yansıtıyor. Kurulumun ana fikriyse, özgürlük tezahürü olarak katılımcı bir alan sunmak. Miralles Tagliabue EMBT’nin bu düşünceyle gerçekleştirdiği proje, dokuma gibi manuel tekniklerin kamusal alanları ‘insancıllaştırma’ becerisine sahip olduğunu aktarıyor.

Venedik’te sergilenen bu şiirsel yapı, iki düzeyde iç içe geçmiş çeşitli unsurlardan oluşuyor. Daha yüksek seviye, Amerikan kızıl meşe modülleri ile, alt kısım ise çelik modüller ile inşa edilirken her ikisi de, görsel efekti yumuşatan ve yapı tarafından yaratılan sınırları bulanıklaştıran farklı renklerde cam elyafla dokunmuş. ‘Weaving Architecture’ dokuma mimarisi projesi, Benedetta Tagliabue ve EMBT’nin 2010 yılında Şangay Expo’daki İspanyol Pavyonu’ndan başlayan ve yıllardır süren deneysel çalışmalarından kaynaklı düşünme tarzını özetliyor.

Stüdyo bugünlerde, Clichy-sous-Bois ve Montfermeil’de (Paris’in eteklerinde) bir metro istasyonu tasarımı (Grand Paris Express’in bir parçası olarak), bir pazar yerinin yanı sıra, zamana ve iklime karşı dayanıklı malzeme olan fiberle inşa edilecek bir kentsel yenileme alanı üzerine çalışmalarını sürdürüyor. Venedik Bienali’nin en dikkat çekici enstalasyonlarından biri olan ‘Weaving Architecture’, metroyla kenti dokuma, halkın kamusal alandaki faaliyetlerini dokuma, çadır alanının yapısını elyaflı kumaşlarla giydirerek dokuma gibi farklı ölçeklerde dokuma kavramını ele alıyor.

Katılımcılar

Elena Nedelcu, Nazaret Busto Rodríguez, Ana Otelea, Arturo Mc Clean, Lin Lap, Giorgia Mazzeo, Vanessa Mingozzi, Andrea Grigoletto, Lluc Miralles.   Özel teşekkürler: Fonds de dotation du Grand Paris Express, Société du Grand Paris, Ministerio de Fomento de España, Amerikan Sert Ağaç İhracat Konseyi (AHEC), Institut Ramón Llull.

Ek destekçiler: Studio Iorio, I-Mesh, Intrama, Estmart, Marcotran, Tagi 2000.

İlginizi Çekebilir