Varlık Dergisi’nin Ağustos Sayısı Yarın Raflarda

Varlık Dergisi Ağustos ayında “Dersimiz: Çocuklar İçin Şiir” başlığıyla raflardaki yerini alacak.

Varlık Dergisi, Ağustos 2018 sayısı ile okuruyla buluşuyor. 85. yılını dolduran Varlık Dergisi’nin Ağustos sayısı “Dersimiz: Çocuklar İçin Şiir” dosyasıyla çıktı.

Varlık bu ay da Güncel Sanat, Eksen, Şiirlerle Latin Amerika, Yeni Şiirler / Öyküler Arasında, Şiir Günlüğü, Küresel Haberler köşeleri ve son çıkan kitapların tanıtıldığı Varlık Kitaplığı bölümüyle okurlarıyla buluşuyor.

Basın Bülteninden

Dosyayı hazırlayan Betül Dünder’in sözleriyle, “Çocukların basmakalıp, uyaklı, birbiri ardına sıralanmış sözcüklere değil şiirin kendisine ihtiyacı var çünkü!” Çocukların doğasına en uygun olan, benlik gelişimine katkıda bulunacak olan şiire.

Dosyaya katkıda bulunanlardan Mustafa Ruhi Şirin çocuklar için edebiyatın bütün imkânlarını seferber etmiş bir yazar. Ayrıca “Çocuk Vakfı”nın kurucusu. Geçmişten bugüne edebiyatın çocuklar için ne anlama geldiğini, şairlerin çocuklar için yapabildiklerini ve yapamadıklarını anlatıyor.

Aydın Afacan, müfredata uyumlu ders kitaplarındaki şiirlerin analizini yaptığı, belirli ölçütlere göre tasnif ettiği akademik çalışmalarından örnek sonuçları ve önerilerini okurlarla paylaşıyor.

Çiğdem Sezer, hem şair olarak hem de toplumsal cinsiyetin, cinsiyet eşitsizliğinin, ayrımcılığın, sınıf farklılıklarına bağlı dengesizliğin çocuklara iletimindeki sarihlik adına çokça ilham alınacak bir metin sunuyor.

Çocuk edebiyatında kolektif çalışma yapmak/yapabilmek ilkesel olarak anlamlı bir tavır olduğu kadar, Mavisel Yener ve Aytül Akal için bir hayat pratiği aynı zamanda. Yener çocuklar için kaleme alınacak şiirlere ait tespit ve düşüncelerini paylaşırken, Akal kendi deneyimini merkeze alarak şiirle ilişkisini ve Mavisel Yener ile karşılıklı yazdıkları şiirlerin hikâyesini aktarıyor.

İlginizi Çekebilir

baymavislotbarportbetgrand pasha bet