Varlık Dergisi, “Yitik Masumiyet: Varoluşsal Suçluluk”

Varlık dergisinin yeni sayısı okurlarla buluştu. Dergide “Yitik Masumiyet: Varoluşsal Suçluluk” konusu ele alınıyor.

Varlık dergisinin Ekim sayısı “Yitik Masumiyet: Varoluşsal Suçluluk” dosyasıyla yayımlandı. Derginin Ekim sayısında yer alan dosyayı Canan Olpak Koç, Tuğba Çelik, Şeyma Karaca Küçük, Yavuz Ahmet, Eda Gül Roidi, Gürsel Korat hazırladı.

Ekim sayısında, “Kısa Filmin Uzun Sözü: Özgürcan Uzunyaşa ile Söyleşi”(İrem Kargıoğlu) – Edgar Allan Poe, Sait Faik ve Pandemi (Deniz Özbeyli) – Tanpınar’da “Huzur”un İç Huzursuzluğu! (Fatma Berber) – Sanat-Hayat Ayrımı: Kritik Bir Nokta (Ecem Özensoy) – “Bir Yaz Gecesi Rüyası” “Fırtına”ya Dönüşmeden Önce: Bilge Alkor’un Resim Dili (İnci Aydın Çolak) – Bedri Karayağmurlar ile Resim Sanatı Üzerine Söyleşi (Merih Tekin Bender) – Didem Madak Şiiri ya da “Cetvelle Çizilmiş” Kediler Gazeli (Hüseyin Köse) – ‘Gölgeler de Işık Kadar Önemlidir Hayatta’: Deniz Durukan Şiirlerinde İçeşikler (Hande Balkız) – Yeni Şiirler Arasında (Şeref Bilsel) – Yeni Öyküler Arasında (Jale Sancak) yazı ve söyleşileriyle; Mustafa Ruhi Şirin, Ersun Çıplak, İsmail Cem Doğru, Fatih Kök, Mustafa Yıldırım, Basri Özakın şiirleriyle; Kemal Ateş, İsmail Doruk, Ali Turgay Karayel, Cem Acer, İbrahim Halil Çelik öyküleriyle yer alıyor.

Edebiyattan resme, sinemadan sanat tarihine, çağdaş sanata, felsefeye geniş bir alanda yazılar, söyleşiler yayımlayan Varlık bu ay da Yeni Şiirler / Öyküler Arasında, Şiir Günlüğü, Küresel Haberler köşeleri ve son çıkan kitapların tanıtıldığı Varlık Kitaplığı bölümüyle okurlarıyla buluşuyor.

Varlık Kitaplığı’nda bu ay “Eskiden Gelecek Güzeldi” – Adnan Özer (Taner Ay) – “Naturans: Yeni Bir Ontolojiye Doğru” – Çetin Balanuye (Deniz Yılmaz) – “Kamuran ya da Sürgün Günlerinde Aşk” – Sevim Korkmaz Dinç (Sülbiye Yıldırım) – Natama Yayıncılık’tan Dört Şiir Kitabı (Emrah Yolcu) – “Kocamın Adı Ağzımın Tadı” – Esra Erdoğan (Gökhan Yılmaz) – Murat Tuncel ile “Osmanlılar III: Kılıç ve Kırbaç” Üzerine Söyleşi (Kemal Yalçın) – Şiir Günlüğü (Gültekin Emre) – Küresel Haberler (Zeynep Şen) yer alıyor.

Dergi aboneleri 1933’ten günümüze Varlık dergisinin tüm sayılarını dijital arşivden okuyabilir.

Dergi aboneliği için tıklayın.

İlginizi Çekebilir