Ukrayna, Tolstoy ve Dostoyevski’yi Eğitim Müfredatından Kaldırıyor

Sağcı kafa her yerde aynı. Hollanda’yı protesto için portakal bıçaklayanla, batılı olmak için çabalayan ama batılıların hayran olduğu yazarları yasaklayanlar birbirinin kardeşi

Rusya karşıtlığının her geçen gün artış gösterdiği Ukrayna, ciddi siyasi sorunlar yaşadığı dev komşusunun edebiyat dünyasındaki en büyük dehalarının eserlerini yasaklamaya hazırlanıyor.

Ukrayna Eğitim Bakanlığı’nın ilköğretim okullarının müfredatlarıyla ilgili hazırladığı düzenlemede, Ukrayna Tarihi dersinin yanı sıra, Dünya Edebiyatı dersinin programında da değişikliğe gidiliyor. Düzenlemede, dünya edebiyatının en önemli isimlerinden, Dostoyevski, Tolstoy gibi büyük Rus yazarların eserlerinin müfredattan çıkarılması teklif ediliyor. Çehov, Gogol, Bulgakov gibi Rus yazarların eserlerinin ise öğrencilere okutulmaya devam edilmesi öngörülüyor.

Halkın önemli bir kesiminin ana dilinin Rusça olduğu Ukrayna’da kısa süre önce hazırlanan yasa tasarısında, Ukraynacanın “hakim milletin dili” olarak kabul edilmesi ve resmi dilin kullanımını ihlal edenlerin adli cezaya çarptırılabilmesi öngörülüyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov iki yıl önce Ukrayna’daki Rusya karşıtı kampanyaya dikkat çekmişti. “Soydaşlarımızın yorumlarına göre onlara yönelik bir dizi ek kısıtlayıcı tedbirlerin alınması bekleniyor. Rusya karşıtı propaganda, genç kuşağa yönelik “beyin yıkama”, hukuki desteğin yokluğu ve soydaşlarımızın haklarının korunmaması ciddi bir sorun. Gelecek yıl, diğer yönlerde çalışmalara paralel olarak tüm bunları özel rejimde dikkate almalıyız” şeklinde konuşmuştu.

İlginizi Çekebilir