TYS Sennur Sezer Belgeliğini Açtı

Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) Kemal Tahir Kütüphanesi içinde yer alan TYS Edebiyat Müzesi’nde Sennur Sezer Belgeliği’ni 15 Haziran Cumartesi günü törenle açtı.

Belgelikte, şiirin ve devrimci mücadelenin yorulmaz iğnesi, 7 Ekim 2015 tarihinde aramızdan ayrılan, 76. yaş günü geçtiğimiz Salı akşamı Barış Manço Kültür Merkezi’nde adına konan ödül töreniyle kutlanan Sennur Sezer’in özel eşyaları, yazı gereçleri, aralarında “2000 Yunus Nadi Şiir Ödülü”nün de olduğu ödül plaketleri, fotoğrafları ve Yasak (Habora Yay.), Sesimi Arıyorum(Yazko), Kirlenmiş Kağıtlar (Varlık Yay.) gibi ilk baskı kitapları bulunuyor.

Belgeliği bağışlayan eşi, aynı zamanda TYS Başkanı olan değerli gazeteci, yazar Adnan Özyalçıner, “Hep seninle dediğimiz gibi Sennur Sezer’de hep bizimle” diyerek başladığı konuşmasında şiirinden örnekler verdi. Belgelikte yer alan objeleri tanıtırken de her birinden ayrılmasının hiç kolay olmadığını, elinden düşmeyen ince belli çay bardağı gibi bazı şeylerden ise, henüz ayrılamadığını söyledi.

Önceki dönem TYS başkanı Mustafa Köz şairin, 1964’te Gecekondu ile başlayan Direnç’e uzanan şiir sanatında olduğu kadar umut ve inatla sürdürdüğü örnek yaşam sanatında da usta olduğunun altını çizdi. Müzede Sezer’in belgeliği çok erken yaşta kaybettiğimiz şair dostu Enver Ercan’ın yanında yerini aldı.

İlginizi Çekebilir

baymavislotbarportbetgrand pasha betbahsinebetgarantigrandpashabetmeritbetkareasbet

pod mod