Türkiye’nin İlk Polisiye Dergisi

Türkiye’nin ilk polisiye dergisi “221B” 7 Ocak’ta okurla buluştu. “Polisiyede evrensel olanla yerliyi bir araya getirmek, memlekette polisiyenin merkez üssü olmak için geliyor” sloganıyla duyurulan 221B, iki ayda bir yayımlanacak. Dergide konuya dair akademik çalışmalara ve edebi ürünlere yer verilecek.

Adını, Arthur Conan Doyle’un unutulmaz karakteri Sherlock Holmes’ün Londra’daki ikametgâhı 221b Baker Street’ten alan derginin ilk sayısı, polisiyenin en büyük ve güncel sorularından birini dosya konusu yapıyor: “Dedektif Hikâyeciliğinde Altın Çağ, Kara Roman’a Yenildi mi? Altın Çağ versus Kara Roman”

İlk sayısının kapak tasarımında Mazhar Bilgiç imzasını taşıyan 221B’nin yayın kurulunda Ahmet Ümit, Algan Sezgintüredi, Ece Özbaş, Erol Üyepazarcı, Hüseyin Çukur, Özlem Özdemir, Sevin Okyay gibi isimler yer alırken; Celil Oker, Ceyhan Usanmaz, Derviş Şentekin, Elçin Poyrazlar, Esra Ertan, Fulya Turhan, Levent Cantek, Murat Başol, Oğuz Eren, Özgür Şen, Seda Çıngay, Seval Şahin, Suat Duman, Suphi Varım, Umut Göksal, Yankı Enki gibi isimler yazı ve öyküleriyle ilk sayıda yer alıyor.

İlginizi Çekebilir