Türkiye Yayıncılar Birliği’nin Online Atölyelerinin Dersleri Tamamlandı

Düzenlediği eğitimlerle yayıncılık dünyasının gelişmesine katkı sağlamayı hedefleyen Türkiye Yayıncılar Birliği’nin, Online Editörlük Atölyesi’nde ve Online Düzeltmenlik Atölyesi’nde yoğun ilgi gören yeni sınıfların dersleri tamamlandı! Eğitmenliğini akademisyen ve editör Sevengül Sönmez’in üstlendiği ve aynı anda iki sınıfın birden açıldığı 24 saatlik Online Editörlük Atölyesi’nde, editörlük tüm yönleriyle mercek altına alınırken deneyimli editörler Ayşe Tuba Ayman ve Nazlı Berivan Ak da derslere konuk olarak katıldı. Editör ve düzeltmen Dr. Erkan Irmak’ın eğitmenliğinde gerçekleşen Online Düzeltmenlik Atölyesi’nde ise bir düzeltmenin bilmesi gerekenler hem teorik hem de uygulamalı olarak anlatılırken tecrübeli düzeltmen ve editör Mustafa Çevikdoğan da atölyeye konuk olarak, mesleğe dair deneyimlerini katılımcılarla paylaştı. İlerleyen haftalarda yeni sınıfları açılacak olan atölyeleri tamamlayan katılımcılara, Türkiye Yayıncılar Birliği Eğitim Sertifikası veriliyor.

Türkiye Yayıncılar Birliği, 2013 yılından bu yana yayıncılığı meslek edinmeyi düşünenlere ve yayıncılık sektörü çalışanlarına yönelik, farklı konu ve seviyelerde sertifika programları düzenleyerek sektörde nitelikli işgücünün artmasına katkıda bulunuyor. Koronavirüs salgını nedeniyle eğitimlerini çevrimiçi ortama taşıyan Türkiye Yayıncılar Birliği’nin Zoom üzerinden yürütülen eğitimleri katılımcılar tarafından yoğun ilgi görüyor.

Editörlüğün tüm yönleriyle mercek altına alındığı toplam 24 saatlik Online Editörlük Atölyesi’nin, 6 Şubat-2 Mart 2021 tarihleri arasında düzenlenen iki yeni sınıfında eğitimler tamamlandı. Bir metnin dosyadan kitaba dönüşüm serüveninde editörün işlevinden editörün bu süreçteki iş adımlarına; yayınevinin diğer bölümlerindeki yetkililerle ve yayınevi dışında çalışan profesyonellerle kurduğu iletişimden kitabı okura sunmadan önceki zihin jimnastiğine tüm konuların ele alındığı atölyede, tanıtım malzemelerinin hazırlığı ve kontrolleri; eser türlerine göre editörlüğün “ince iş”leri; uzmanlaşmanın artmasıyla türeyen yeni nesil editörlük biçimleri üzerinde de duruldu. Akademisyen ve editör Sevengül Sönmez’in zengin sunumlar ve kaynaklar eşliğinde anlattığı A’dan Z’ye editörlük uğraşı, deneyimli editörler Ayşe Tuba Ayman ve Nazlı Berivan Ak’ın aktarımları, katılımcıların sorularıyla interaktif olarak tartışıldı.

Yayınevlerinde bu alanda çalışmak isteyenlerin, editörlerin, basılı ya da dijital mecralarda yazı işleriyle uğraşanların katılımıyla gerçekleşen Online Düzeltmenlik Atölyesi’nin yeni sınıfı ise derslerini 3-13 Şubat 2021 tarihleri arasında tamamladı. Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından belirlenen düzeltmenlik meslek standartlarını içeren Online Düzeltmenlik Atölyesi’nde, herhangi bir yazıyı düzeltmenin kuralları anlatılırken farklı türlerdeki metinlerin ihtiyaçlarına yönelik bilgiler de uygulamalar eşliğinde aktarıldı.  Dr. Erkan Irmak’ın eğitmenliğinde yürütülen atölyenin son dersine ise, Can Yayınları’nda düzeltmen ve editör olarak çalışan Mustafa Çevikdoğan konuk olarak katıldı. Çevikdoğan, mesleğin değişen yönlerini aktardığı “Düzeltmenin hayatı, sorunları, tecrübeleri” başlıklı bölümde deneyimlerini paylaşırken katılımcıların sorularını da yanıtladı.

Türkiye Yayıncılar Birliği, kontenjanı hızla dolan atölyelerin yeni sınıfı için tarihleri yakın zamanda açıklayacak.

İlginizi Çekebilir