Türk-Fransız Edebiyat Ödülü Sebastien de Courtois’nın

Türk-Fransız Edebiyat Ödülü, başkent Paris’te düzenlenen törenle ‘Boğaziçi’nden Mektuplar’ adlı romanıyla Sebastien de Courtois’ya verildi.

PARİS’in 16. Bölge Belediyesinde yapılan törene, Türk-Fransız yazar ve akademisyenlerle, çok sayıda davetli katıldı. Törende konuşan Türk-Fransız Komite Başkanı Marc Bernardin, Türk-Fransız Edebiyat Ödülü’nü belirleyen jüri üyelerini tanıttı. Yazarın Suriye, Irak, Lübnan ve Türkiye’de, dini ve Hıristiyan azınlıklar ile Yezidilerin 2014 yazında maruz kaldıkları trajediyi anlattığı ‘Babil’in ırmakları üzerinde ağlıyorduk’ başlıklı denemesinin yakın zamanda yayınlandığını söyledi.

Ödül komitesi başkanı yazar Keniez Murat ise Sebastien de Courtois’ın Türkiye’de evlenip Türkiye’de yaşadığını, ‘Boğaziçi’nden Mektuplar’ kitabından önce, ‘İstanbul’da Bir Bardak Çay’ isimli kitabının da bulunduğunu söyledi. Murat, Sebastien de Courtois’nın Türkiye’deki azınlıkların konumunu ve durumunu çok iyi yansıttığı için ödüle layık görüldüğünü belirtti.

Türk-Fransız Edebiyat Ödülü’nü belirleme Jürisinde Kenize Murad’ın yanı sıra Venus Khoury Ghata, Nedim Gürsel, Ali Kazancıgil, Gaye Petek, Timur Muhittin ve Alexandre Jevakhoff da bulunuyor.

Kendimi Türkiye’de Buldum

Törende, Türkiye ve İstanbul anılarını anlatan Sebastien de Courtois ise şöyle konuştu: “Kendimi bir anda Türkiye’de yaşayan Süryani toplumu içerisinde buldum. İpek yolu üzerinden Mardin’e gittim. Araştırmalarım bu çerçevede oldu. Böyle bir ödüle layık görüldüğüm için teşekkür ediyorum. Tarihçi, gazeteci ve France Culture’de yayınlanan ‘Doğu’nun Hıristiyanları’ programının yapımcısı Sebastien de Courtois, aynı zamanda Türkiye, Orta Doğu ve Hıristiyan azınlıklar üzerine uzman bir muhabir. İHA

İlginizi Çekebilir

baymavislotbarportbetgrand pasha bet