Toplumun Belleği Yaşar Kemal Çeşitli Etkinliklerle Anılıyor

Yaşar Kemal, hayata veda etmesinin altıncı yılında 27 – 28 Şubat tarihlerinde çeşitli ekinliklerle anılacak. Yazarlar, sanatçılar ve bilim insanları düzenlenen söyleşi ve panellerde Yaşar Kemal’in edebiyatını; toplum belleği, toplum vicdanı, öncü bir doğa kavrayışı, katmanlı insan ve toplum gerçeği gibi pek çok yönüyle kendi pencerelerinden değerlendirecekler.

Etkinliklerden ilki “Yaşar Kemal’in İstanbul’u” başlığını taşıyor. Büyükçekmece Belediyesi ve Yaşar Kemal Vakfı iş birliğiyle düzenlenen etkinlikte Sacide Bolcan’ın moderatörlüğünde Feridun Andaç, “Anlatı Anakara’sından İzler/Yansılarda Deniz Küstü, Al Gözüm Seyreyle Salih, Kuşlar da Gitti” romanlarına yansıyan İstanbul’u, Yaşar Kemal’in bakışı ile anlatacak. “Benim Romanlarımı Okuyanlar…” başlıklı ikinci etkinlikte Sarıyer Belediyesi ve Yaşar Kemal Vakfı iş birliğiyle Zülfü Livaneli, İdil Biret, Selim İleri ve Türkan Şoray kendi sanat yolculukları ve anıları eşliğinde kendi Yaşar Kemal’lerini paylaşacaklar. “Yaşar Kemal Anlatı Coğrafyasında Doğa/İnsan/Çevre” başlıklı, ikinci günün ilk etkinliği ise Türk Tabipleri Birliği ve Yaşar Kemal Vakfı ortaklığıyla düzenlenecek ve Feridun Andaç ’ın moderatörlüğünde; Vecdi Çıracıoğlu, Ali Dönmez, Cihan Erdönmez ve Ayşegül Tözören Yaşar Kemal’in edebiyatındaki doğa teması ve yazarın öncü doğa kavrayışı üzerine konuşacaklar.

‘Binbir Çiçekli Bahçe’miz

“Binbir Çiçekli Bahçe: Yaşar Kemal’i Anıyoruz” başlıklı anma programı, Maltepe Belediyesi ve Yaşar Kemal Vakfı ortaklığında gerçekleştirilecek ve Nebil Özgentürk belgeselini sunarken Barış İnce ve Ahmet Ümit, Yaşar Kemal edebiyatı üzerine değerlendirmelerde bulunacaklar. Anma etkinliği Taylan Özgür Ölmez konseri ile sona erecek.

Bu etkinliklerin yanı sıra, edebiyatı gençlerin yaşamlarına katmak, gençlerde okuma kültürünün yerleşmesine destek vermek amacıyla Tarsus Belediyesi ile 3 Şubat – 1 Mart tarihleri arasında “Yaşar Kemal Okuma Günleri” düzenlendi. Bu etkinlikler Yaşar Kemal Vakfı, Büyükçekmece Belediyesi, Maltepe Belediyesi, Sarıyer Belediyesi, Tarsus Belediyesi ve Türk Tabipleri Birliği ortaklığında düzenlenmiştir. Her kuruluşun etkinliği kendi sosyal medya kanallarından, etkinliklerin tümü Yaşar Kemal Vakfı YouTube kanalından izlenebilecek.

İlginizi Çekebilir