The Irregulars, Sherlock Uyarlamalarındaki Yaygın Hatayı Düzeltti

Netflix’in yeni dizisi hikayenin odağını kaydırarak diğer karakterlere hakkını veriyor.

Dijital yayın platformu Netflix’in yeni dizisi The Irregulars, Dr. Watson’ın çalıştırdığı bir grup sokak çocuğunun araştırmalarına odaklanıyor. Dizi bu sayede popüler Sherlock Holmes uyarlamalarının yaygın biçimde yaptığı bir hatayı düzeltiyor.

The Irregulars, orijinal hikayelerden pek çok açıdan farklılaşıyor ve buna Watson’la Holmes’ün tasvir edilme biçimleri de dahil.

Holmes’e yardım eden sokak çocukları ilk olarak Kızıl Dosya’da (A Study in Scarlet) tanıtılmıştı. Holmes, Londra’daki olayları incelemek ve iz sürmek için bu çocuklardan sık sık destek alıyordu. Söz konusu karakterler bugüne kadar çekilen film ve televizyon uyarlamalarında da farklı biçimlerde ortaya çıktı.

Örneğin onlar BBC’de yayımlanan Sherlock dizisinde bir evsizler ağının parçasıyken, Elementary dizisi onları sokak satıcıları şebekesine dönüştürmüştü. Ancak bu ağlardaki insanlar çok nadiren ekrana getirildi.

Independent Türkçe’nin haberine göre, Holmes’ün parlak suç çözme becerileri başkalarının dikkat çekmesi için çok az boşluk bırakmıştı. Öte yandan Netflix uyarlaması hikayenin odağını bütünüyle değiştirerek sokak çocuklarına hak ettiği itibarı veriyor.

The Irregulars, Sherlock Holmes’ün aklından geçenlere ağırlık vermek yerine suçları çözmek için gerçekleştirilen kirli işleri de kadraja alıyor.

Netflix’in bir diğer uyarlaması Enola Holmes de hikayenin odağına Sherlock’un küçük kız kardeşi Enola’yı almıştı.

Son dönemde ekranlara gelen Sherlock Holmes uyarlamaları ünlü dedektifi tahtından etmeye kararlı görünüyor.

İlginizi Çekebilir