Sylvia Plath’in Bilinmeyen Mektupları Ortaya Çıktı

Ünlü edebiyatçı Plath’ın eşine yazdığı daha önce hiçbir yerde yayımlanmış 15 mektup ortaya çıktı.

ABD’li yazar ve şair Sylvia Plath’ın 1956 yılında eşi Ted Hughes’a yazdığı daha önce yayımlanmış 15 mektup günyüzüne çıkarıldı.

Hughes ailesinden başka kimsenin varlığından haberdar olmadığı 61 sonra ilk defa yayımlanacak olan mektuplarda Plath’ın eşinden duygu-durumu ile ilgili yardım istediğine dair ifadeler bulunuyor.

Editör ve araştırmacı Peter K. Steinberg, mektupların Plath-Huges çiftinin kızları Freida Hughes’ın önsözüyle birlikte gelecek hafta yayımlayacaklarını belirterek şunları söyledi:

“Plath ile ilgili biyografi çalışmasına 2000 yılında günlüklerinin basılmasıyla başlandı. Ortaya çıkan mektuplar, nihayet onun kendi sözcükleriyle oluşturulan otobiyografisinin tamamlanmasını sağlayacak.”

“Sırça Fanus” yazarının daha önce 140’tan fazla kişiye yazmış olduğu yaklaşık 1500 mektup iki bölüm halinde basılacak.

Sylvia Plath Kimdir?

ABD’nin ilk feminist yazarlarından olan Sylvia Plath 1932 yılında Alman bir baba ve Amerikalı bir anneden, Massachusetts’te doğdu. Profesör olan babası 1940 yılında öldü. Plath ilk şiirini 8 yaşında yayımladı. Plath, hayatı boyunca ileri derecede manik-depresif bozuklukla boğuştu.

1950 yılında bursla girdiği Smith College’deki ikinci yılında ilk intihar girişimini gerçekleştirdi ve bir akıl hastanesine yatırıldı. Kazandığı Fulbright bursuyla Cambridge Üniversitesi’ne giderek çalışmalarını burada sürdürdü ve şiirlerini üniversitenin öğrenci gazetesi olan Varsity’de yayımladı. Plath burada 1956 yılında evleneceği İngiliz şair Ted Hughes’la tanıştı. Evliliklerinin ardından Boston’da yaşamaya başladılar. Plath, hamile kaldıktan sonra ise İngiltere’ye geri döndü. Plath ve Hughes, Londra’da kısa süre yaşadıktan sonra North Tawton’a yerleştiler. Çiftin sorunları bu dönemde başladı ve ikinci çocukları Nicholas Hughes’un doğumundan kısa süre sonra Sylvia Plath Londra’ya geri dönerek boşanma işlemlerini başlattı.

Kiraladığı evin eskiden İngiliz şair William Butler Yeats’e ait olduğunu öğrenen Plath bunu iyi bir işaret olarak değerlendirdi. 1962 – 1963 kışı Plath için çok zor geçti. 11 Şubat 1963’te, ikinci kattaki odalarında uyumakta olan çocuklarının yanına süt ve kurabiye bıraktıktan sonra, odalarının kapısını da içeri gaz girmeyeceğinden emin olmak üzere bantlayarak kapattı ve kafasını fırının içine sokarak intihar etti. Plath intihar ettiğinde 30 yaşındaydı.

İntiharıyla ilgili olarak kocası Ted Hughes eleştirilere maruz kaldı. Bundan 6 yıl sonra Ted Hughes, metresinin Plath’la aynı şekilde intihar etmesiyle sarsıldı. Ted Hughes’un kızı da olayda yaşamını yitirmişti. Hughes yıllarca bu konuda konuşmadı. Ted Hughes, 1998 yılında yayınladığı 88 şiirden oluşan “Doğumgünü Mektupları” kitabı ile Slyva Plath ile olan ilişkisini ilk defa şiirine yansıtmış oldu.

Oğlu da İntihar Etti

Plath ve Hughes’un oğlu Nicholas Hughes da yaşamına annesi gibi intihar ederek son vermişti. Frieda Hughes, 47 yaşındaki Nicholas Hughes’un Alaska’daki evinde kendini astığını söylemişti.

İlginizi Çekebilir