Süper Ödül Geliyor

Man Booker International ödülü Independent Foreign Fiction Prize ile birleşti. Yeni ödül hem yazarı, hem çevirmeni ödüllendirecek.

Birleşik Krallık’ın en prestijli uluslararası edebiyat ödülleri Man Booker International ve Independent Foreign Fiction Prize güçlerini birleştirdi ve tek bir süper ödüle dönüştü. Süper ödül yılda bir, yazarlara ve çevirmenlere verilecek.

İngilizce yazılan romanlara verilen Booker ödülüne daha sonra Man Booker International eklenmişti. Bu ödül iki yılda bir, İngilizceye çevrilmiş bir yazarın eserlerinin tümüne veriliyordu. The Guardian’dan Mark Brown’un haberine göre süper ödül 2016’dan itibaren Man Booker adı altında her yıl, İngilizce’ye çevrilmiş ve Birleşik Krallık’ta yayımlanmış tek bir romana veya öyküye verilecek.

Para ödülü paylaşılacak

Süper ödül sahibine 50,000 İngiliz sterlini kazandıracak. Ancak para ödülü çevirmen ve yazar arasında eşit olarak paylaştırılacak. Bu değişiklikle ilgili olarak ödülün yeniden yapılandırılma sürecine başkanlık eden Boyd Tonkin, “Harika bir başyapıtın beceriksizce çevrilmesi kadar kötü bir şey olamaz. Para ödülünde böyle bir paylaşıma gitmemizin sebebi çevirinin ve çevirmenin öneminin farkında olmamız.” diyor.

Değiştirilen adaylık kriterlerinin amacı Birleşik Krallık’ta yayımlanmış bütün İngilizce romanların adaylığını sağlamak. Booker Prize Foundation başkanı Jonathan Taylor, bu ödülün tüm dünyadaki kaliteli roman ve hikâye edebiyatı okurlarının tanınması ve ödüllendirmesi anlamına geldiğini belirtiyor.

(The Guardian)

İlginizi Çekebilir