‘Sirene’ Türkiye’yi Almanya’da Temsil Edecek

“Uzak denizlerden gelir sesimiz” sloganıyla yola çıkan kadın korosu “Sirene”, temmuz ayında Almanya’da düzenlenecek Johannes Brahms Koro Yarışması’nda Türkiye’yi temsile hazırlanıyor.

Adını Yunan mitolojisinin gizemli ve büyüleyici sesli yaratıkları “Sirenler”den alan kadın korusu Sirene, 2014 yılında, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi şef Volkan Akkoç önderliğinde kuruldu.

Çekirdek kadrosu konservatuvar öğrencileri ve mezunlarından oluşan ve 3 yıldır çeşitli etkinliklerde sahne alan Sirene, şimdi Türkiye’yi uluslararası bir yarışmada temsile hazırlanıyor.

Sirene, 5-9 Temmuz tarihleri arasında Almanya’nın Wernigerode kentinde düzenlenecek 10. Uluslararası Johannes Brahms Koro Yarışması’nda Türkiye’yi temsil etmek üzere çalışmalarına başladı.

Şef Volkan Akkoç, yaptığı açıklamada, koroda sadece konservatuvar eğitimi olan kişilerin değil, uzun yıllar korolarda söylemiş koristlerin de yer aldığını anlattı.

“Sirene Türkiye İçin Bir İlk”

Türkiye’de daha önce uzun soluklu bir kadın korosunun bulunmadığının altını çizen Akkoç, “Bu işler süreç işi. Dağılmak çok kolay oluyor. Ama biz üç yıldır bir aradayız ve konserlerimize, yolumuza devam ediyoruz. Bu bakımdan Sirene, Türkiye için bir ilk” değerlendirmesini yaptı.

20 yıldır düzenlenen yarışmada Türkiye ilk kez temsil edilecek.

İlginizi Çekebilir

baymavislotbarportbet