Sevgi Soysal İçin Özel Dosya Varlık’ta

Varlık dergisi temmuz sayısında, Türk edebiyatının en özgün isimlerinden Sevgi Soysal’ı ölümünün 30’uncu yılı vesilesiyle kapağına taşıdı.

Varlık dergisi temmuz sayısında, Türk edebiyatının en özgün isimlerinden Sevgi Soysal’ı ölümünün 30’uncu yılı vesilesiyle kapağına taşıdı.

Derginin son sayısı ilk olarak, eserlerinde toplumsal ve siyasal olayları, kadın- erkek ilişkilerini ve kadın sorununu incelikli bir dille işleyen Soysal’ın ‘Yıldırım Bölge Kadınlar Koğuşu’ adlı anı kitabına odaklanıyor. Soysal’ın ataerkil-militer rejimin yarattığı koşullar, fiziksel ve toplumsal baskıyı anlatan ironi ile sarmalanmış dili Esra Dicle tarafından ele alınıyor. Dicle, kitabın anlatıcısının yer yer gözlemci anlatıcı yer yer de kahraman anlatıcı olarak görüldüğü eseri iki bölüme ayırıyor.

Ayrıca Soysal’ın 1973 yılında yayımlanan ‘Yenişehir’de Bir Öğle Vakti’ romanı üzerine Kamil Demirkıran imzalı bir inceleme yer alıyor. Demirkıran, Soysal’ın ‘iştahlı’ anlatımını ‘ideolojik bir işlev’ olarak tanımlıyor. Dergide ayrıca Soysal’ın ‘Tutkulu Perçem’, ‘Tante Rosa’ kitapları ile yazarın ‘toplumsallaşamadığı’ dönemi de ele alınıyor.

Dergide ayrıca Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri’nde şiir ödülüne değer görülen Mehmet Özkan Şüküran ve öykü ödülünü alan Gamze Arslan’ın çalışmaları ve kendileriyle yapılan söyleşiler de yer alıyor. Sayının bir başka konuğuysa Şair Ahmet Telli. Telli’nin 70’nci yaş günü dolayısıyla Haydar Ergülen, Telli için ‘yeni bir alfabe’ oluşturmuş. Medya Notları bölümü ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın düğününe ayrılmış. Düğün, iki ayrı yazı eşliğinde hem toplumsal boyutuyla hem de Fransız gazetecilerin bakış açısıyla okurla buluşuyor.

Soysal, üzerinde çalıştığı son romanı ‘Hoşgeldin Ölüm’ü tamamlayamadan 22 Kasım 1976’da İstanbul’da 40 yaşında aramızdan ayrılmıştı.

İlginizi Çekebilir