Sessiz Filmler, Açık Hava Gösterimleriyle “Beykoz Kundura”da

Beykoz Kundura’da düzenlenen ve Boğaz’ın kıyısında film ve müzik keyfine davet eden Bir Yaz Gecesi Festivali, ağustos ayını usta müzisyenlerin canlı performansları eşliğinde gösterilecek sessiz filmlerle karşılıyor. Kundura Sinema ve Sahne’nin düzenlediği festivalin sessiz film programı, 6 Ağustos Cuma akşamı Gonca Feride Varol’un piyanosu eşliğinde gösterilecek 1922 yapımı “East is West / Doğu Batıdır” ile başlıyor.

Türkçe saykedelik müziğin en önemli temsilcilerinden BaBa ZuLa, Alman klasiği “Abwege / Dolambaçlı Yollar” için hazırladıkları performanslarıyla 1920’lerin bohem Berlin’ini Boğaz’ın kıyısında canlandırırken; Türkiye’nin önde gelen saksofoncularından Korhan Futacı, gerçek bir sessiz sinema hazinesi sayılan “Sofa und Bett / Bodrum Katı Aşıkları”na; İstanbul sahnelerinin en eğlenceli gruplarından Kolektif İstanbul da Sovyet Rusya döneminin en etkileyici dramlarından “The Peasant Women of Ryazan / Ryazan’ın Kadınları”na canlı müzikleri ile eşlik edecekler. Bu yıl beşincisi düzenlenen Bir Yaz Gecesi Festivali’nin biletleri beykozkundura.com adresinden satın alınabilir.

Sinemaseverlerin Kundura Sinema’nın sessiz film gösterimlerinden de aşina olduğu ve en son meditatif albümü “Renew Your Mind”ı (2020) yayınlayan piyanist, müzisyen ve prodüktör Gonca Feride Varol’un eşlik edeceği 1922 yapımı “East is West / Doğu Batıdır”, 6 Ağustos Cuma akşamı gösterilecek. Erken dönem Hollywood sinemasının üretken isimlerinden Sidney Franklin’in yönettiği ve “A Shanghai Cinderella” adıyla da bilinen meşhur Broadway oyunundan uyarlanan komedi türündeki film, köle olarak satılmaktan son anda kurtulmuş Ming Toy adlı genç bir kadının Şangay’dan San Fransisco’ya uzanan maceralarla dolu yolculuğunu anlatıyor. 2005’te özel bir koleksiyonda bulunan ve yaklaşık altı yıl süren zorlu bir restorasyon süreci sonrası dünya sinema arşivine geri kazandırılan “Doğu Batıdır”, izleme fırsatını nadir yakalayacağınız, eğlencesi bol bir sessiz sinema seyirliği sunuyor.

Sinema tarihinin ilk kadın yönetmenlerinden Olga Preobrazhenskaya’nın Ivan Pravov ile birlikte yönettiği 1927 yapımı “The Peasant Women of Ryazan / Ryazan’ın Kadınları” ise İstanbul sahnelerinin en eğlenceli gruplarından Kolektif İstanbul’un canlı müziği eşliğinde 15 Ağustos Pazar akşamı seyirciyle buluşuyor. Vishnevskaya’nın senaryosunu da yazdığı film, Ryazan adlı bir taşra kasabasında yaşayan iki kadının iç içe geçen öyküsünü kontrastı yüksek bir drama halinde sunuyor. Sovyet Rusya dönem sinemasının karakteristik komünist propaganda vurgusundan uzak duran “Ryazan’ın Kadınları”, cesaret gerektiren konuları korkusuzca ele alırken, Rusya taşrasının ve köy hayatının güzelliğini yansıtmaktan ödün vermeyerek görsel bir şölen de sunuyor.

6 Ağustos 2021, Cuma | 21:00

East is West / Doğu Batıdır

(Gonca Feride Varol’un canlı müziği eşliğinde)

7 Ağustos 2021, Cumartesi | 21:00

Abwege / Dolambaçlı Yollar

(Baba Zula’nın canlı müziği eşliğinde)

8 Ağustos 2021, Pazar | 21:00

Sofa und Bett (Tretya meshchanskaya) / Bodrum Katı Aşıkları

(Korhan Futacı’nın canlı müziği eşliğinde)

13 Ağustos 2021, Cuma | 21:00

Sofa und Bett (Tretya meshchanskaya) / Bodrum Katı Aşıkları

(Korhan Futacı’nın canlı müziği eşliğinde)

14 Ağustos 2021, Cumartesi | 21:00

Abwege / Dolambaçlı Yollar

(Baba Zula’nın canlı müziği eşliğinde)

15 Ağustos 2021, Pazar | 21:00

The Peasant Women of Ryazan / Ryazan’ın Kadınları

(Kolektif İstanbul’un canlı müziği eşliğinde)

İlginizi Çekebilir