‘Sefiller’ BBC İçin Uyarlayacak

Victor Hugo’nun epik romanı BBC için uyarlayacak. Edebiyattan uyarlanan mini dizilerdeki başarısıyla bilinen Andrew Davies, Hugo’nun epik romanını Victor Hugo’nun epik romanı ‘Sefiller’, İngiliz televizyon kanalı BBC tarafından altı bölümlük bir mini diziye uyarlanacak. 2016 ocak ayında yayımlanan ve hem eleştirmenlerin hem de seyircinin takdirini kazanan Tolstoy uyarlaması ‘Savaş ve Barış’ı yaratan Yazar Andrew Davies ve yapımcı Harvey Weinstein, Hugo uyarlamasında da birlikte çalışacak. Guardian gazetesine konuşan Davies “Sonunda ‘Sefiller’in hakkını verebileceğim” dedi. Haberde Weinstein’ın, uyarlamanın, birkaç yıl önce sinemaya da aktarılan müzikal versiyonla alakası olmayacağını söylediği de belirtildi.

Victor Hugo’yu Ölümsüz Yapan Eser

Sefiller, hiç kuşkusuz Victor Hugo’nun en ünlü yapıtıdır. Kendisinin de belirttiği gibi, onun ölümsüz yapıtı Sefiller, insanın vicdanının şiiri, bir dram, tarih, siyasal bildiri ve bir romandır. Sefiller’i 17 yılda yazmış. Roman ilk kez 1862’de yayımlanmış. Kahramanları Jean Valjean, Cosette, Gavroche da edebiyatın ölümsüz kahramanları arasında yerlerini almışlardır;

“Neden, gerçekten ben de bu soruyu kendi kendime sormaktayım. Evet çok garip bir neden yüzünden, size bu itirafı yaptım, bu eski mahkum aslında namuslu ve dürüst bir adamdı, sırf mızıkçılık etmemek için, size geçmişimi açıkladım. Evet, size hiçbir şey söylemeyebilirdim, siz bana evinizde bir oda, masanızda şeref yerini verdiniz, ben bunları seve seve kabullenirdim. Ama böyle yaptığımda, kendi kendime olan saygıyı yitirmekten korktuğumdan böyle davrandım. Oysa susmak ne kadar rahattı. Bana mutlu bir aile hayatı önermiştiniz, ne yazık ki benim gibilerin ailesi olmaz. Benim hiçbir zaman bir sevenim, bir ailem olmadı. Ancak Kozet’le beraber geçirdiğim yıllarda, azıcık mutlu oldum, hepsi o kadar. Her kapıdan kovuldum, her ev bana kapandı, ben daima fazla olan, mutsuz yabancı oldum. Kozet için yalan söylemek, sahte bir ad altında dolaşmak zorunda kaldım yıllarca, ama artık ona da mutlu bir evlilik yaptırdığıma göre kendi kişiliğime kavuşmamın eski adımı almamın, hiçbir sakıncası kalmadı. Oysa susmak, bu karanlık geçmişimi hortlatmamak, ne kadar kolay olurdu. Dün gece sabahlara kadar vicdanımla savaştım sonunda yenilen ben oldum, vicdanım savaşı kazandı.”

İlginizi Çekebilir