Sarmaşıklar Arasında Bulunan Eser Gustav Klimt’e Ait

İtalya’da 23 yıl önce çalındığı düşünülen ancak Aralık 2019’da galerinin bahçıvanları tarafından sarmaşıklar arasında saklanmış bir vaziyette bulunan eserin Gustav Klimt’e ait olduğu ortaya çıktı.

Ressam Gustav Klimt’e ait olduğu doğrulandı

Geçen yıl aralık ayında İtalya’nın kuzeyindeki Piacenza’daki Ricci Oddi adlı galerinin dış duvarında, sarmaşıklar arasında bir tablo bulunmuştu. Uzmanlar bulunan tablonun 23 yıl önce aynı galeriden çalınan, Gustav Klimt’in “The Portrait of a Lady” adlı eseri olduğunu doğruladı.

Aslını teyit etmek için iki uzman görevlendirildi

“The Portrait of Lady”, Piacenza’daki galeride bulunmadan önce dünyada en çok aranan eserlerden biriydi. 10 Aralık’ta galerinin dış duvarındaki sarmaşıkları temizleyen iki bahçıvan, eseri bir çöp poşetinin içinde bulmuştu. Uzmanlar ilk kontrollerinde tablonun Avusturyalı ressam Klimt’in 1917 tarihli eseri olabileceğini belirtmiş ardından da aslını teyit etmek için iki uzman görevlendirilmişti.

Eser bahçıvan tarafından bulundu

Galerinin bahçıvanları mekandaki sarmaşıkları temizlemek isterken duvarda metal bir pano fark etti ve içine bakmak için açtığında iç ve dış duvar arasında kalan boşlukta bir tabloya rastladı. Geçen yıl İtalyan medyasına konuşan bahçıvanlardan biri, “İlk önce siyah bir torbanın içinde bir kutu buldum ve çöp zannettim. Sonra içine baktığımda tabloyu gördüm ve galerinin sahibine haber verdim” demişti.

“Olabilecek en iyi noel hediyesini aldık”

Galeri yetkilileri kış temizliği sırasında ortaya çıkan bu keşiften son derece memnun olduklarını belirterek tablonun “Portrait of a Lady” (Bir Hanımefendinin Portresi) isimli Gustav Klimt eseri olduğundan neredeyse emin olduklarını açıklamıştı. “Olabilecek en iyi noel hediyesini aldık” diyen Galeri Eş-Direktörü Laura Bonfanti “Elbette bu eser şimdi uzmanlarca incelenecek ve otantikliği sertifikalanacak ancak biz daha ilk bakışta dahi çerçevesinden kullanılan malzemeye kadar eserin orijinal olduğunu anlayabiliyoruz” diye konuşmuştu.

60 milyon euro değerinde

Klimt’in bu eserinin 60 milyon euro civarında değerinin olduğu düşünülüyor. Emniyet yetkilileri hırsızların eseri daha sonraki bir tarihte almak için galeri duvarı arasına koyduklarını ancak bilinmeyen bir sebepten ötürü geri gelemediklerini düşünüyor.

Galeri çalışanları soruşturma geçirmişti

Eserin çalınmış olduğu 1997 yılında o dönem tüm galeri çalışanları soruşturma geçirmiş ve eserin kaybolmasına ilişkin dava kanıt yetersizliği nedeniyle düşmüştü.

İlginizi Çekebilir

baymavislotbarportbetgrand pasha betbahsinebetgarantigrandpashabetmeritbetkareasbet

pod mod