Polisiye Dergi 221B’nin  4. Sayısı Raflarda

221B dergisinin yeni sayısında dosya konusu: “Edebiyatta ve Ekranda Casusluk”. Tabii ki bu sayıda da ezberleri bozmak adına “Casusluk Bildiğiniz Gibi Değil” diyoruz.

Dosya kapsamında; Erol Üyepazarcı, “Türk Polisiye Edebiyatında Casusluk Romanları”nı yazdı. Ömer Türkeş, casusluk mesleğinin en temel sorusunu soruyor: “Aziz mi Şeytan mı?” Suphi Varım, “Tarihin Penceresinden Casusluk Romanlarına Bakış” yazısıyla karşımızda. Ahmet Ümit, “Casusların Arasından Gelen Bir Edebiyat Şövalyesi” başlıklı yazısında John le Carré’yi yazdı. Bir polisiye ustası Osman Aysu, son yılların en ilgi çeken polisiye yazarlarından Cenk Çalışır’la bir araya geldi ve dosya kapsamında bir söyleşi yaptı. Sevin Okyay’ın sayfasında karşımıza Len Deighton ve Harry Palmer çıkıyor.

221bkapak4miniBu ayki editör yazısını da kaleme alan Algan Sezgintüredi; iki farklı yazıyla dosyaya katkı sağladı: “Babası Belli Bir İstihbarat Örgütü: CIA” ile teşkilatı, “İki Müthiş Casusluk Dizisi” ile “Tinker Tailor Soldier Spy”ı ve “The Americans”ı tanıyoruz.

Elçin Poyrazlar “Londra Ekspresi” sayfasında bir “Söyleşi Durağı” molası veriyor. İngiltere’de polisiye türünün Oscar’ı sayılan “Altın Hançer Ödülleri”ni veren Polisiye Yazarlar Birliği Başkanı L.C. Tyler, Poyrazlar’ın konuğu oldu.

Derginin bu sayısında öyküleri ise şöyle; Celil Oker’den sıfır kilometre Remzi Ünal macerası: “Muhtar Hanım, Remzi Ünal’la Tanışıyor” Çağatay Yaşmut kaleminden yeni bir Başkomiser Galip polisiyesi: “Doktor Ceyda’yı Kim Öldürdü?” İlk sayıdan beri ilgiyle okunan çizgi polisiye öykü dizisi “Bozkır”, yeni bir bölümle Levent Cantek’in kaleminden ve Murat Başol’un çizgilerinden 221B okuruna ulaşıyor.

İlginizi Çekebilir