Picasso Müzesi’ne ‘Orhan Pamuk’ Düzeni

Pablo Picasso’nun eserini barındıran müze, Orhan Pamuk’un 2012’de açtığı Masumiyet Müzesi’nden ilham alınarak yeniden düzenlendi.

Ünlü Ressam Pablo Picasso’nun 5 bini aşkın eserini barındıran Paris’teki Picasso Müzesi’nin Sanat Yönetmeni Laurent Le Bon, ‘Müzenin yeni düzenlemesinde Orhan Pamuk’un 2012’de İstanbul’da açılan Masumiyet Müzesi’nden ilham aldıklarını’ açıkladı. Paris’teki Picasso Müzesi, beş yıllık genişletme ve yenilenme çalışmalarının ardından yeniden sanatseverlerle buluşmuştu.

‘Pamuk Farklı Bir Deneyim Sunuyor’

Daha önce Paris’teki Louvre ve Versailles gibi müzelerde küratörlük ve Centre Pompidou Modern Sanatlar Müzesi’nde de sanat yönetmenliği yapan Le Bon, Alain Elkann’a verdiği ve İtalyan La Stampa Gazetesinde de yayımlanan röportajında Masumiyet Müzesi’nden ilham alma nedenlerini şu sözlerle anlattı:

“Picasso Müzesi’nin büyük bir sanatçıya adanmış küçük bir müze olmasının getirdiği bir avantajı var. Artık müze ziyaretçileri daha samimi ortamlardan hoşlanıyor. Aynen Yazar Orhan Pamuk’un İstanbul’daki Masumiyet Müzesi’ni kurarken yaptığı gibi…”

Le Bon, Fransız Babam ve Uzun Bir Yaz romanlarıyla ülkemizde de tanınan Amerikalı Romancı ve Gazeteci Elkann’a verdiği röportajını şu sözlerle tamamladı: “Pamuk, ziyaretçiler için Louvre, Centre Pompidou ya da Moma gibi büyük müzelerden daha farklı bir deneyim sunuyor, bir hikaye anlatıyor. Biz de bunu örnek aldık.” (DHA)

İlginizi Çekebilir