Pera Film’den Çevrimiçi Film Seçkisi “Yepyeni Bir Dünya”

Pera Film, Onur Haftası’nı çevrimiçi gerçekleşecek bir film programı ile kutluyor. Program adını, 2021’in başlarında hayatını kaybeden trans müzisyen SOPHIE’nin aynı adlı şarkısından alıyor. Yepyeni Bir Dünya başlıklı programda yer alan 4 film de, işte, evde, sokakta, var olmaya çalıştığı her yerde yeni bir dünya kurmak için mücadelesini sürdüren kuir karakterlerin yaşamlarından izler taşıyor.

24 Haziran – 15 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek olan Yepyeni Bir Dünya’da; Jennifer Reeder’in büyülü gerçekçilik, müzikal, absürt komedi ve kara film türlerinden aldığı unsurları tekrar yorumladığı, neo-femist gerilim filmi Bıçaklar ve Deri; geçmişi yeniden keşfetmeye ve birlikte bir gelecek inşa etmeyeodaklanırken Avrupa’da göçmen bir kuir olmak üzerine etkileyici bir anlatı sunan Küsmek Yok; karakterlerinin açılma ve siber zorbalık, toplum hayatı ve fakirlik, aşk ve şiddet arasında sıkışmışlığını, çocukluğun narinliği ile yetişkin dünyasının sert gerçekliği arasındaki gitgelleri, belgesel hissi veren bir anlatımla aktaran Binde Bir;ve son olarak, bir grup gencin kuir ütopyasına dair fikirlerini tartıştığı, birlikte popüler bir video oyunu içinde güvenli alanlar inşa ederek herkesin kendisi olabildiği, daha eşit ve adil bir dünyaya dair bir manifesto yaratmasını anlatan belgesel Ütopya’nın Peşinde yer alıyor.

Filmler, 24 Haziran – 15 Temmuz tarihleri arasında film.peramuzesi.org.tr adresinde çevrimiçi olarak yayınlanacak ve sadece Türkiye’deki izleyiciler tarafından izlenebilecektir. Yasal düzenlemeler gereği film gösterimlerimiz, aksi belirtilmediği sürece, +18 uygulamasına tabidir.

Bıçaklar ve Deri

Yönetmen: Jennifer Reeder

Oyuncular: Kate Arrington, Tim Hopper, Marika Engelhardt, Tony Fitzpatrick

ABD, 2019, 111′, renkli

İngilizce; Türkçe altyazılı

ABD’nin Ortabatı bölgesinde ufak bir kasaba. Bölgedeki gençler için Amerikan futbol takımı, okul bandosu, amigo kızlar ve maskotlar lise hayatının olmazsa olmazları. Yetişkinler kendi arzuları, orta yaş krizleri ve evlilik sorunlarıyla meşguller. Ancak, öğrencilerden Carolyn Harper’ın kayboluşu kasaba halkının normal görünümlü hayatlarının iç yüzünü ortaya çıkarır. Carolyn’in yakın çevresindekilerin yaşadıkları kayıp ve korku, onları ümitsiz baş etme yollarına sevk ederken, yüzeysel hayatlarıyla da yüzleşmeye zorlar. Jennifer Reeder, yarattığı bu gizemli dünyayı pop müzik koroları ile süslerken, büyülü gerçekçilik, müzikal, absürt komedi ve kara film türlerinden aldığı unsurları tekrar yorumluyor. Ortaya, günümüzün önemli temalarının cafcaflı bir şekilde anlatıldığı, harikulade bir neo-feminist gerilim çıkıyor.

Küsmek Yok

Yönetmen: Faraz Shariat

Oyuncular: Benny Radjaipour, Banafshe Hourmazdi, Eidin Jalali, Maryam Zaree

Almanya, 2020, 92′, renkli

Almanca, Farsça; Türkçe altyazılı

Yüksek belli pantolon, vücuduna yapışık bir t-shirt ve sarartılmış saçlar. Parvis doğum gününü dans kulübündeki bardan içki çalıp dans ederek geçirir. İranlı bir aileden gelen ve Aşağı Saksonya’da bulunan sakin bir toplu konut dairesinin çatı katında anne babasıyla yaşayan Parvis, zamanını seks randevularından rave partilerine kadar, her şeyi deneyerek geçirmektedir. Bir dükkanda hırsızlık yaparken yakalandıktan sonra, bir mülteci sığınağında kamu hizmeti yapmak üzere cezalandırılır. Burada, kız kardeşi Banafshe Arezu ile İran’dan kaçmış olan Amon’la tanışır ve ona aşık olur. Üçlü, yaz mevsimini gece yarılarına kadar parti yaparak geçirirken, Almanya’ya ait olmadıkları hissi, üçüne de farklı şekillerde eşlik edecektir.

Binde Bir

Yönetmen: Clarisa Navas

Oyuncular: Sofia Cabrera, Ana Carolina Garcia, Mauricio Vila, Luis Molina

Arjantin, Almanya, 2020, 120′, renkli

İspanyolca; Türkçe altyazılı

17 yaşındaki Iris, spor kıyafetler içinde Arjantin’de bir toplu konut sitesindeki basketbol sahasında topunu sektirmektedir. Okuldan atıldıktan sonra, sıcak gün ve geceleri, aynı zamanda en iyi iki arkadaşı olan kuzenleriyle birlikte kalabalık odalarda cep telefonuyla oyalanarak, ya da şehrin boş sokaklarında gezerek geçirmektedir. Bir gün saklambaç oynarken, erkekler hep birlikte kaybolurlar, ardından bir web kamerası önünde soyunur ve birbirlerine arzu dolu mesajlar göndererek heteronormatif topluma başkaldırırlar. Havada yanıltıcı bir hafiflik ve şu mesaj vardır: konu aşk ve seks ise, her şey mümkündür. Kendinden emin ve havalı Renata ile tanıştıklarında, Iris ondan çok etkilenir ve çok zaman geçmeden flört etmeye başlarlar. Ancak, toplu konut ortamında, Renata’nın geçmişiyle ilgili dedikodular gittikçe artmaktadır. Karakterlerinin açılma ve siber zorbalık, toplum hayatı ve fakirlik, aşk ve şiddet arasında sıkıştığı bu filmde, yönetmen Clarisa Navas çocukluğun narinliği ile yetişkin dünyasının sert gerçekliği arasındaki gitgelleri, belgesel seyredermiş hissi veren, yüzen görüntüler aracılığıyla anlatıyor.

Ütopya’nın Peşinde

Yönetmenler: Catarina de Sousa, Nick Tyson

Oyuncular: Asher, Chase, Mars, Jay, Raphael, Julia, Lindsey

Portekiz, ABD, 2021, 27′, renkli

İngilizce; Türkçe altyazılı

Bir grup genç, kuir ütopyaya dair fikirlerini tartışıyorlar. Birlikte, popüler bir video oyunu içinde güvenli alanlar inşa ederek herkesin kendisi olabildiği, daha eşit ve adil bir dünyaya dair bir manifesto yaratıyorlar. Filmin ortak yönetmenleri Catarina de Sousa ve Nick Tyson bu etkileyici kısa belgeselle, Z Kuşağı’ndan çok şey öğrenebileceğimizi kanıtlıyor; espri anlayışları ve sevecenlikleriyle, sevgiye dayalı bir topluluğun gücünü gösteriyorlar.

İlginizi Çekebilir