Pauline Harmange, “Erkekleri Sevmeme Hakkımız Olmalı”

Fransa’da toplatılması gündeme gelince satışları patlayan Erkeklerden Nefret Ediyorum isimli kitabın yazarı sessizliğini bozdu. Yaşanan gelişmelerin kendisi için sürpriz olduğunu belirten Pauline Harmange “Erkekleri sevmeme hakkımız olmalı” dedi.

Fransa’da toplatılmak istenen Erkeklerden Nefret Ediyorum kitabının yazarı Pauline Harmange Guardian gazetesine verdiği röportajda “Erkekleri sevmeme hakkımız olmalı” dedi. Yalnızca arkadaşlarına ve blog okurlarına birkaç yüz kopya satmayı düşünürken baskısı 2 bin 500’ü geçen ve gönüllülerden oluşan yayınevinin “daha büyük bir yayınevi devreye girmezse kapasitelerinin daha fazlasını basmaya yetmeyeceğini” söylediği kitabın yazarı “Bunu beklemiyordum. Çok büyük bir sürpriz oldu” diye konuştu.

Yeterli Sebebleri Var mı?

BBC’nin haberine göre; Pauline Harmange, kitapçık halinde basılan Moi les hommes, je les déteste başlıklı makalesinde, kadınların erkeklerden nefret etmek için yeterli sebebi olup olmadığını ve erkeklere öfkenin aslında ifade edilmesine izin verilse zevkli ve özgürleştirici bir yol olup olmadığını irdeliyor.

İlk Defa Kitabı Yayımlandı

Lille’de 11 kedisi ve 29 yaşındaki kocası Mathieu ile yaşayan 25 yaşındaki yazar Harmange “İlk defa bir kitabım yayımlandı. Bir de roman yazdım ama hiç yayımlanmadı” dedi. Kitabı basan küçük Fransız yayınevi lan Monstrograph, Harmange’ın makalesini, misandriyi (erkek düşmanlığını) kız kardeşliğe alan açmanın bir yöntemi olarak savunan “put kırıcı bir feminist metin” diye tanımladı.

“Ben de Bir Erkekle Evliyim”

Kitapla ilgili Guardian’a konuşan Harmange şunları söyledi: “Ben de bir erkekle evliyim. Muhteşem biri ve benim yazdıklarımı destekliyor. Ama genel olarak tanımadığım erkeklere güvenmiyorum. Güvenim yok. Bu kişisel deneyimden çok, tecavüz ve cinsel taciz mağdurlarına yardım eden bir feminist örgütte yıllardır yaptığım aktivizmden kaynaklanıyor. Saldırganların çocuğunun erkek olduğunu söyleyebilirim. Eğer heteroseksüel isek erkekleri sevmeye teşvik ediliyoruz ama kesinlikle erkekleri sevmeme hakkımız da olmalı. Bunun kulağa şiddetli bir duygu olarak geldiğinin farkındayım ama tamamen bütün erkekleri sevmemeye ve bazılarını istisna görmeye hakkımız olmalı” dedi.

Bakan Danışmanından Tehdit

Fransa’da toplumsal cinsiyetten sorumlu bakanlığa danışmanlık yapan Ralph Zurmély, yayınevine yolladığı ve Mediapart tarafından yayınlanan mektubunda “Toplumsal cinsiyet temelinde nefreti teşvik etmenin suç teşkil ettiğini” kaydederek, ceza davası tehdidiyle kitabın toplatılmasını istemişti. Bakanlık daha sonra dava tehdidinin danışmanın kişisel girişimi olduğunu ve bakanlıktan tamamen bağımsız bir şekilde yapıldığını açıkladı.

İlginizi Çekebilir