Özcan Alper, “Âşıklar Bayramı”nı Sinemaya Uyarlayacak

Çektiği filmlerle ulusal ve uluslararası alanda birçok ödül alan yönetmen Özcan Alper, son dönemin önemli romanlarından yazar Kemal Varol’un “Âşıklar Bayramı”nı sinemaya uyarlayacak.

Ulusal ve uluslararası alanda pek çok ödül almış “Sonbahar”, “Gelecek Uzun Sürer”, “Rüzgarın Hatıraları” filmleriyle tanınan yönetmen Özcan Alper, yeni projesinde bir edebiyat uyarlamasıyla seyirci karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Alper, yazar Kemal Varol’un son dönemde ses getiren “Âşıklar Bayramı” romanını sinemaya uyarlayacak.

Sinema kariyerinde ilk defa bir edebiyat uyarlaması çekecek olan Alper, filmin senaryosunu Kemal Varol ile birlikte yazdı. 2019’da Dünya Kitap Yılın Kitabı seçilen ve bu yıl Attila İlhan Roman Ödülü’nü alan “Âşıklar Bayramı”nda, 25 yıl boyunca hiç görüşmemiş saz aşığı Heves Ali ile avukat oğlu Yusuf’un, Kars’a doğru yolculukları anlatılıyor.

Özcan Alper, halen post prodüksiyon aşamasında olan, pandemi sürecinde çektiği “Karanlık Gece” filminden sonra yapımcılığını Nar Film’in üstleneceği “Âşıklar Bayramı”nın çekimleri için hazırlıklara başladı. Oyuncu seçimleri devam eden filmin 2021 yılında çekilmesi planlanıyor.

İlginizi Çekebilir