Oscar Ödülleri’nde Joker Damgası, 11 Dalda Aday

Sinemanın en prestijli ödülü olarak bilinen Oscar Ödülleri adayları açıklandı.

Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından dağıtılan 92. Oscar ödüllerinin adayları dün açıklandı. Bu yılki adaylar arasında Todd Phillips’in Venedik’te Altın Aslan ödülü kazanan Batman’in ezeli düşmanını psikolojik dram türünde işleyen filmi ‘Joker’ 11 adaylıkla öne çıkarken onu 10’ar dalda adaylıkla Martin Scorsese’nin imzasını taşıyan mafya epiği ‘The Irishman’, Sam Mendes’in 1. Dünya Savaşı filmi ‘1917’ ve Quentin Tarantino’nun Hollywood hikayesi ‘Bir Zamanlar Hollywood’da’ takip etti.

Yönetmenlerin Yarışı

Adaylıklarda en iyi yönetmen kategorisi, yarışın en sert geçeceği bölümlerden. Bong Joon Ho (Parasite), Sam Mendes (1917), Todd Phillips (Joker), Martin Scorsese (The Irishman) ve Quentin Tarantino’nun (Bir Zamanlar Hollywood’da) aday olduğu yönetmen kategorisinde Greta Gerwig, ‘Little Women’la liste dışı kaldı. 5 yıldır olduğu gibi sadece erkek yönetmenler listeye girdi.

Bu yılki sürpriz

Bu yılki Oscar adaylarının sürprizi ise Bon Joon-ho’nun geçen yıl Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye alan ve yılın en beğenilen filmlerinden birine dönüşen filmi ‘Parazit’in en iyi yabancı filmin yanı sıra en iyi film, yönetmen ve özgün senaryo gibi ada dallarda adaylık etmesi oldu. Böylece ‘Parazit’ listede İngilizce olmayan filmlerin ‘Roma’ gibi istisnalar dışında ender yakaladıkları bir başarı elde etti.

İlginizi Çekebilir