“OMM’u Yapan İnsanlar” Kitabı Yayımlandı

Eskişehir’de geçen yıl eylül ayında kapılarını açan Odunpazarı Modern Müze’nin (OMM) kurucusu Erol Tabanca’nın emeğe duyduğu saygının sembolü olarak müzenin inşaatında çalışan ve müzeye emek veren insanların hikayesini bir araya getiren “OMM’u Yapan İnsanlar” kitabı yayımlandı.

Odunpazarı Modern Müze’nin binasını elleri ile yaratan işçilerden 18’inin siyah-beyaz fotoğrafları ve kısa söyleşilerden oluşan “OMM’u Yapan İnsanlar”da OMM’a emek verenler hikayelerini, zanaatlarını ve müzeyle kurdukları ilişkiyi anlatıyor.

21 Ekim 2020’de çıkan ve emekçilik ve sanatsal üretim süreçlerinin yakınlığının altını çizen kitap, mimari ve sanatsal eserlerin insan ömrü sonlandıktan sonra dünyada bir iz olarak kalmasını kutlarken, müzenin bedenini inşa eden şantiye ekibini, OMM’un belleğinin bir parçası olarak ölümsüzleştiriyor.

İlhamını OMM inşaatında formen olarak görevli olan Mehmet Akif Güler’in henüz “doğmamış” modern müzeyi, Şubat 2019’da yoldan geçen meraklı bir çifte heyecanla anlatmasından alan kitaptaki portreleri, İngiliz fotoğrafçı Emilio Hope çekti.

OMM Editoryal Direktörü Büşra Erkara ve gazeteci Paul Benjamin Osterlund’un röportaj sorularından oluşan kitap, müzenin kuruluşundaki aynı samimi duygulardan yola çıkarak hazırlandı. Kitap müze shop’tan temin edilebiliyor.

İlginizi Çekebilir