OKUYAY Platformu’nun Desteklediği Pilot Projeler Başladı

Türkiye Yayıncılar Birliği öncülüğünde hayata geçirilen ve ülkemizde okuma kültürüne yönelik bugüne kadar yapılan en kapsamlı projelerden biri olan OKUYAY Platformu’nun (Okuma Kültürünü Yaygınlaştırma Platformu) destek verdiği pilot projelerin başlangıç toplantıları temmuz ayında gerçekleştirildi. OKUYAY Platformu’ndan hibe almaya hak kazanan, Ankara, İstanbul ve Adana olmak üzere 3 ilden okuma kültürüyle ilgili 4 pilot proje, proje koordinatörlerinin yaptığı sunumların ardından böylece başlamış oldu.

T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından yürütülmekte olan Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı kapsamında hibe almaya hak kazanan, Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından kurulan OKUYAY Platformu, okuma kültürüyle ilgili destek vereceği dört pilot projeyi geçtiğimiz aylarda açıklamıştı.

Hibe almaya hak kazanan, Adana’dan Cemil Sobacı ve Çağlar Yenilmez-Nöbetçi Kütüphane’nin “Süper Okurlar” projesi; Ankara’dan Merve Yavuzdemir-Kütüp-Anne Platformu’nun “Kütüphane Şehri” projesi; İstanbul’dan ise Gizem Kıygı-Şehir Dedektifi’nin “İstanbul’u Okuyorum” ve Nilay Yılmaz’ın “Sıra Dışı Meydan Okumalar” projelerinin başlangıç toplantıları ise temmuz ayında gerçekleştirildi.

OKUYAY Platformu ekibi ve ortaklarının yanı sıra proje sahipleri ve paydaşlarının da katılımıyla 3 Temmuz 2020’de “İstanbul’u Okuyorum” ve “Sıra Dışı Meydan Okumalar”; 13 Temmuz 2020’de “Kütüphane Şehri” ve 17 Temmuz 2020’de “Süper Okurlar” projelerinin başlangıç toplantıları online olarak yapıldı.

Toplantılarda proje koordinatörleri projelerini kısaca anlatan, yaptıkları iş birliklerini ve projelerinde gerçekleştirecekleri etkinlikleri anlatan sunumlar gerçekleştirdiler. Pilot projelerin paydaşları arasında kamu kurum ve kuruluşlarıyla STK’lerin yer alması, okuma kültürünün yaygınlaştırılması açısından kamu-STK iş birliğinin önemini ortaya koyarken, toplantılara toplam 19 sivil toplum örgütü, 2 yerel yönetim temsilcisi ve 14 gönüllü katıldı.

OKUYAY Platformu Sektörel Uzmanı Sevengül Sönmez toplantıda, platform tarafından hibe almaya hak kazanan projelerin neden seçildiğini; Adana, Ankara ve İstanbul’da okuma kültürünü yaygınlaştırmayı amaçlayan pilot projelerin gerçekleştirilmesinin önemini ve projelerin başka şehirlerde de uygulanabileceğini anlattı. Projelere ne gibi katkılar sağlayabileceklerini anlatan paydaşlar arasında fikir alışverişi de gerçekleştirildi.

OKUYAY Platformu’nun kaynak sağladığı 4 pilot proje, Mayıs-Ekim 2020 tarihleri arasında aralığında gerçekleştirilecek. 12.000 kişiye doğrudan ulaşmayı hedefleyen pilot projelerin hedef kitleleri 0-6 yaş grubu, K-12 grubu, ebeveynler ve gençler olacak.

Pilot projelerin uygulanacağı bölgelerdeki herkesi projelere katılmaya davet eden OKUYAY Platformu, okuma kültürünü yaygınlaştırma yönündeki çalışmaların el birliğiyle güçleneceğine ve yayılacağına dikkat çekiyor.

İlginizi Çekebilir